Antalya ili ve yöresindeki seralarda domateslerde görülen mozaik hastalığının kuru madde, renk, C vitamini ve asitlik üzerine etkileri
The Effects of the mosaic disease on total soluble solidle, color, vitamin C and titration acidity of tomatoes grown in glasshouses of province of Antalya
  1. Tez No: 17611
  2. Yazar: ELMAS KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜRSEL ERDİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANTALYA ÎLÎ VE YÖRESİNDEKİ SERALARDA DOMATESLERDE (3ÖRÜLEN MOZAİK HASTALISININ KURU MADDE, RENK, C VİTAMİNİ VE AS1TL1K ÜZERİNE ETKİLERİ Elmas KARATAS Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Gürsel ERD1LLER 1988, Sayfa: 67 Jüri: Doç. Dr. Gürsel ERD1LLER Prof. Dr. Oktay YESEN Yard. Doç. Dr. Ruhsar YANMAZ Bu çalışmada, Antalya ili ve yöresindeki tesadü fen seçilen seralardan, hastalık belirtisi gösteren ve göstermeyen dört domates çeşidinden örnekler toplan mış, bunlar indikatör bitkiler yolu ile ve serolojik olarak test edilmiştir. Sonuçta Dario (F-150) Fİ, Vivia (F-172) Fİ, Alia F1 ve Sal ima F1 domates çeşidinin tütün mozaik virüsü (Tobacco Mosaic Virus= TMV) ile enfekteli olduğu saptanmıştır. Enfekteli ve sağlıklı domates çeşitlerinin renk, suda eriyebilir kuru madde, titrasyon asitligi ve vitamin CIV oranlarını saptamak amacı ile analizler yapılmış ve TMV'nin domateste bu kalite kriterleri üzerine, çeşitlere göre değişen oranlarda önemli bir etkide bulunduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : TMV, indikatör bitki, serolojik test, mekanik taşınma, toprakla taşınma, renk analizi, suda eriyebilir kuru madde, titrasyon asit ligi, vitamin C
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF THE MOSAIC DISEASE ON TOTAL SOLUBLE SOLIDLE, COLOR, VITAMIN C AND TITRATION ACIDITY OF TOMATOES GROWN IN GLASSHOUSES OF PROVINCE OF ANTALYA Elmas KARÂTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Assoc Prof. Dr. Gürsel ERDILLER 1988, Page: 67 Jury: Assoc Prof. Dr. Gürsel ERDILLER Prof. Dr. Oktay YEGEN Assoc Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ In these experiments, samples were randomly taken from four tomato varieties that were both showing disease- symptoms and seeing healthy and these samples were tested by indicator plants and serology. According the results, Dar i o (F-150) Fİ, Vivia (F-172) Fİ, Alia Fİ and Sal ima Fİ varietes were founded as infected by the TMV. Analyses were made in order to determine the color, total soluble sol idle, titrasyon acidity and the ascorbic acide ratios of infected and healthy varieties and TMVVI affected these quality criteria in tomatoes by different ratios according the variety KEY WORDS - TMV, indicator plant, serology, mechanical transible, soil-borne, color analysis, total soluble solidle, titration acidity, ascorbic acide.