La societe civile et sa participation dans le processus de decision de l'Organisation Mondiale du Commerce
Sivil toplum ve Dünya Ticaret Örgütü karar alma süreçlerine katılımı
  1. Tez No: 296798
  2. Yazar: MEHMET İLTER AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) son dönemlerde; uluslararası kuruluşlar, üye devletler ve özel aktörler arasındaki ilişkilerde meydana gelen değişiklikler ile yüz yüze gelmektedir. Bu noktada sorun, hükümet dışı örgütlerin (HDÖ) DTÖ'ye danışmanlık yapıp yapmayacağı, bu danışmanlığı nasıl sağlayacağı ve söz konusu varlıkların görevinin DTÖ'nün dünya ticaret sistemindeki arabulucu sıfatına ne ölçüde dayanacağı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu konunun çözümü, DTÖ'nün uluslararası toplumdaki etkisini ve küresel bir kuruluş olarak meşruluğunu etkileme potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The WTO faces a change in the relationship between international institutions, member states and private actors. The question is whether and how the WTO should consult with non-governmental organizations (NGOs) and the role these entities should be based on the WTO as an arbiter of the world trading system. The resolution of this issue will affect the effectiveness of the WTO and legitimacy as a global institution.