The problematic of natural monopoly in telecommunications sector and the competition in the Turkish telecommunications sector: Fixed line services market
Telekomunikasyon sektöründe doğal tekel sorunsalı ve Türk telekomünikasyon sektöründe rekabet: Sabit hat hizmet piyasası
- Tez No: 296799
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Doğal tekel piyasalarında yalnız ekonomik regülasyonlarla rekabetçi bir ortamın yaratılması mümkün değildir. Bu tip piyasalarda, şebeke ağının sahibi olan hizmet ya da mal sağlayıcısının diğer sağlayıcılarla olan ilişkilerini düzenleyen ve gerekli olduğu ölçüde ağ sahibinin haklarını piyasada rekabetçi bir yapının oluşturulması maksadıyla kısıtlayan sektörel ve yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte, söz konusu yasal ve sektörel düzenlemeler de piyasada etkin şekilde tatbik edilmediği müddetçe rekabetçi bir ortam yaratılması da mümkün olmayacaktır. Bu gerekçeyle, düzenlenen piyasalarda piyasayı denetleme işlevini yerine getiren birimler çok önemli bir rol üstlenmektedirler; piyasadaki giriş ve çıkış kısıtlamalarının ya da piyasada meydana gelen hakim durumun kötüye kullanılmasının örnekleri olan tekelci fiyatlandırma ya da çapraz sübvansiyon pratiklerinin önlenmesi gibi. Telekomunikasyon piyasasının bazı bölümleri de doğal tekel özelliği göstermektedir. Bu tezde, Türk Telekomunikasyon Sektöründe doğal tekel özelliği gösteren sabit hatlar sisteminde liberalizasyon ve deregülasyon süreçleri incelenecektir ve amaçlanan söz konusu düzenlemeler neticesinde Türk Telekomunikasyon Sabit Hat Piyasasında rekabetin oluşup oluşmadığına dair bir yanıt getirerek bunun nedenleri üzerinden bu piyasada rekabetin oluşturulması için bazı politika önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In a natural monopoly market, it is not possible to create a liberal and competitive market only with economic regulations. In such kind of markets, there is a need for sectoral and legal regulations which determine the rights and obligations of the suppliers and the relationship between the incumbent provider which has the national infrastructure and network and alternative service providers. However, the regulations may not be sufficient to create a competitive market in case of lack of implementation. In this respect, the monitoring unit in the sectoral regulation system has a key role to prevent anti competitive practices such as predatory pricing, cross-subsidization or any other kinds of entry or exit restrictions which arises from the incumbent?s behaviors in the market.Telecommunication sector is one of the markets which has the characteristics of natural monopoly. In this thesis, the liberalization and deregulation process in the Turkish telecommunication fixed-line services will be analysed through regulations and it aims to give an answer whether the fixed line market is competitive and if not, why competition could not be created in Turkish Fixed Line Telecommunications Market and what kinds of policies could be adapted in order to create competition in Turkish Fixed Line Telecommunication Market.