Propagasyon hesabı LOS sistem tasarımı
  1. Tez No: 29680
  2. Yazar: NEVİN KATRANCIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Haberleşmede, iletim hatlarının performansını etkileyen en önemli faktörlerden birisi antenlerdir. Diğer çok önemli bir faktör de, elektromanyetik dalgaların yayılması olayıdır-ki bu, İngilizce kökenli bir kelime olan“propagasyon”teknik deyimi ile tanımlanır. Propagasyon parametrelerinin belli bir yol profili için bilgisayar destekli çözümlemesi hususunda çalışmalar, ülkemizde çok yenidir. Tezde bu tür bir çalışmaya yer verilmektedir. Program, mühendislik uygulamalarında hassasiyet itibariyle de elverişli olan Fortran 77 programlama diliyle yazılmış olup, yol profili ile ilgili verilerin girdi olarak PC'ye verilmesi sonucu efektif dünya yarıçapı, k faktörü, kırılma kritik açısı, troposferik permitivite gibi önemli propagasyon parametrelerinin yanısıra serbest uzay, kırılma, yansıma ve kırınım iletim hattı kayıplarını hesaplayarak iletim hattı performansını belirlemektedir. Programa temel teşkil eden teorik hesaplamalar ve temel bilgiler, tezde tek tek ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this paper, an algorithm in Fortran 77 computing some propagation parameters is described. This algorithm is just for a specific path profile, but can be developed by using a terrain data-base and a subsystem to plot coverage diagrams. Fading, ducting and refraction caused by the atmospheric effects (rain, snow, hail, precipitation.. etc.), and diffraction, reflection caused by the terrain conditions are the most effective occurences which all affect the performance of the transmitter and receiver antennas. The parameters mentioned above, are handled one by one, in the thesis and the calculation of them is included in the algorithm.