Türk inşaat sektöründe risk analizi ve yönetiminin araştırılması
Research of risk analysis and risk management in Turkish construction firms
  1. Tez No: 296821
  2. Yazar: ÖZLEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇEÇEN, ÖĞR. GÖR. ERDOĞAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnşaat projeleri, fizibilite ve tasarımın yapıldığı soyut aşamadan, uygulamanın bittiği somut aşamaya kadar birçok belirsizlik ve risklerle doludur. Günümüzde giderek ölçekleri büyüyen ve farklı disiplinlerin katılımcılarıyla karmaşıklaşan projeler daha metodik, profesyonel yöntemleri ve bu konuda eğitimli proje riski yönetim kadrolarını gerektirmektedir.İnşaat sektöründe risk analizi ve yönetimi esas olarak sezgi, mantıksal yargılama ve deneyime dayanmaktadır. İnşaat endüstrisi faaliyetleri için risk analizi ve yönetiminin önemli olduğu bilinmekle birlikte, sektör tepkileri ve özellikle risk analizi ve yönetimi için kullanılan tekniklerle ilgili çok az şey bilinmektedir.Araştırmada Türk inşaat şirketlerinde risk analizi ve yönetimi ile ilgili genel yaklaşımlar incelemeye çalışılmıştır. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların pek çok belirsizliği içinde bulunduran bu sektörde fark yaratabilmeleri için, bu belirsizlikleri doğru analiz edip fırsata çevirmeleri son derece önemlidir. Problemlerin oluşmadan önlenerek ya da sonuca olumsuz etkilerini en aza indirgeyerek performans, maliyet ve çizelgede belirlenen hedeflere ulaşılması ancak sistemli bir risk yönetimi çalışmasının sonucunda başarılabilir.
Özet (Çeviri)
Construction projects contain lots of uncertainties and risks from abstract stages that feasibility and design be done to concrete stages that application finished.Today projets that growing and getting complicated with other discipline participants, require more methodical, professional techniques and trained staff in project risk management.Risk analysis and management in the construction industry mainly based on intuition, logical trial and experience. For the construction industry risk analysis and management activities are important that be known, besides about the used techniques for sector response and especially risk analysis and management, very little things are known.In research, about risk analysis and management in Turkish construction companies, general approaches have been explored.It?s extremely important that analyzing these uncertainties correctly and use as an opportunity for making a diffrence in the construction industry that contain lots of uncertainties . To achieve definite performance, cost and schedule aim by counteracting problems before come into being or minimizing the negative effects to result can only be succeeded result of a systematic risk management study.