Avcılar - Söğütlüçeşme koridorunda Metrobüs sisteminin işletim özelliklerinin simülasyon modeli ile incelenmesi
Investigation of operating characteristics of the Metrobus system with simulation model between Avcılar ? Söğütlüçeşme
  1. Tez No: 296822
  2. Yazar: DENİZ ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Otobüs sisteminin gerekli konfor ve hizmet düzeyini sağlayamaması, mevcut işletme koşullarında yetersiz kalması ve artan yolculuk taleplerine yanıt verememesi, kent yöneticilerini, kentiçi toplu taşıma projelerinde raylı sistemlere yöneltmektedir. Raylı sistemler ise çok yüksek yatırım maliyetleri, uzun süren yapım süreleri ve sınırlı erişim alanları gibi problemlerle kısa ve orta vadede sorunlara çözüm getirmekte zorlanmaktadır. Bu noktada otobüs ve raylı sistemlerin olumlu yönlerini alıp olumsuz yönlerini gideren metrobüs sistemleri, özellikle kaynak sıkıntısı çeken ve gelişen ülkelerde raylı sistemlere seçenek oluşturmuştur. Bu çalışmada da metrobüs sisteminin ülkemizdeki ilk uygulaması olan, Avcılar ? Söğütlüçeşme hattı incelenmiştir. Sahada yapılan ölçümlerden yararlanarak metrobüs sistemi TSIS 5.1 benzetim programı yardımıyla modellenmiş, senaryo analizeleri yapılmış ve başarı ölçütleri bulunmuştur. Mevcut durum analizine ilişkin senaryo, sistemin kapasitesinde çalıştığını göstermektedir. Terminal izleme sürelerinin kısaltılması sistemde tıkanmalara neden olmaktadır. Durak duruş sürelerinin düzenli hale getirilmesi kapasiteyi arttırmaya olanak vermektedir; ancak, bunun için özel trafik kontrol teknik ve teknolojileri kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Decision makers in city administrations tend to favor rail system projects because regular bus services are unable to provide adequate quality and service level, and to meet increased passenger demand. However, rail systems are having difficulty to solve short and medium term problems due to high capital costs, long construction time, and limited accessibility. At this point, Metrobus (Bus Rapid Transit) systems, which keep positive features of bus and rail systems and keep out negative ones, become alternative solutions for developing countries with resource difficulties. In this study, the first Metrobus implementation in Turkey in Avcılar - Söğütlüçeşme corridor was analyzed. After some measurements in the field, the metrobus system modeled with TSIS 5.1 simulation software, some scenarios are analyzed, and some performance measures are computed. The scenario representing the current state shows that the metrobus system is operating in capacity limit. Reducing terminal headways results in congestions at its the system. Making station dwell times uniform provides opportunities for capacity increase; however, this requires using specific control techniques and technologies.