Sıcak iş takım çeliklerinin elastikliğine ısıl işlemlerin etkisi
Effects of heat treatments on elasticity of hot work tool steels
  1. Tez No: 296859
  2. Yazar: ALPTEKİN KISASÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sıcak iş takım çelikleri, döküm, dövme, haddeleme gibi yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılan mühendislik malzemelerdir. Sıcak iş takım çeliklerinin, yüksek sıcaklıklarda kullanılmaları nedeniyle aşınma dayanımı, sıcak sertlik, mekanik özelliklerin işlem sıcaklıklarında korunabilmesi gibi özelliklere sahip olmaları istenir. Malzemenin sahip olması istenen özellikler, malzemenin kimyasal bileşimi ile malzemeye uygulanan üretim yöntemlerine ve ısıl işlemlere bağlı olarak oluşur.Bu çalışmada, farklı östenitleme sıcaklıklarının, soğutma koşullarının ve nitrasyon ile karbonitrasyon işlemlerinin, sıcak iş takım çeliklerinin mekanik özelliklerine ve elastikliğine olan etkisi incelenmiş ve malzemeler mikroyapı incelemeleri ile sertlik ve eğme testleri kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hot work tool steels, which are used for hot work applications like die casting, forging and rolling, are engineering materials. Because of the usage in high temperatures, hot work tool steels have higher machanical properties, such as wear resistance, hot hardness, higher mechanical properties in application temperatures. Properties, that materials have, are based on chemical composition, fabrication method and heat treatments.In this study, effects of different austenitizing temperatures, cooling conditions, nitriding and carbonitriding applications on mechanical properties and elasticity of the hot work tool steels were investigated and were characterized by microstructure investigations, hardness and bending tests.