Klinoptilolitin yapısal özelliklerinin katı sıvı ekstraksiyonla değişimlerinin incelenmesi
Investigation of the changes in the structural properties of clinoptilolite by leaching
- Tez No: 296864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ SALT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Doğal zeolitler, katyon değişimi, moleküler eleme, kataliz ve sorpsiyon gibi değerli fizikokimyasal özelliklere sahip gözenekli yapıda hidratlanmış aluminosilikat mineralleridir. Çevresel uygulamalar için doğal zeolitlerin kullanımı özellikleri ve dünya çapında önemleri nedeniyle yeni araştırma alanları kazanmaktadır. Bu çalışmada, doğal bir zeolit olan klinoptilolitin sodyum hidroksit ile katı sıvı ekstraksiyonuyla zeolitlerin yapısından silisyum ve alüminyum uzaklaştırılarak Si/Al oranları değiştirilmiştir. Si/Al oranı zeoliti karakterize eden önemli bir yapısal özelliktir. Merkezi bileşik tasarım yöntemi kullanılarak belirlenen koşullarda; sodyum hidroksit konsantrasyonu (1 ,2 ve 3 M), sıcaklık (55, 65 ve 75°C), zaman (1, 2 ve 3 saat) ve katı/sıvı reaktan oranının (3, 4 ve 5 g/L) klinoptilolitin sodyum hidroksit ile katı sıvı ekstraksiyonuna etkileri ve değişen yapısal özellikleri incelenmiştir. Zeolitin katı-sıvı ekstraksiyon uygulanmadan önceki ve sonraki yapısal özellikleri XRD, XRF, BET ve SEM ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler değerlendirilerek, zeolitin yapısından ayrılan alüminyum ve silisyum miktarları ve ilgili parametreler arasında etkileşim terimlerini içeren ikinci dereceden model denklemleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural zeolites are hydrated aluminosilicate minerals of a porous structure with valuable physicochemical properties such as cation exchange, molecular sieving, catalysis and sorption. The use of natural zeolites for environmental applications is gaining new research interests mainly due to their properties and significant worldwide occurrence. In this study, Si/Al ratio was changed by the leaching of silicium and aluminium from zeolite clinoptilolite with sodium hydroxide. Si/Al ratio is an important structural property that characterizes the zeolite. At conditions fixed by a central composite design method, the effects of sodium hydroxide concentration (1, 2 and 3 M), temperature (55, 65 and 75°C), time (1, 2 and 3 h) and solid/liquid reactant ratio (3, 4 and 5 g/L) on the leaching of clinoptilolite with sodium hydroxide were investigated. The structural properties of zeolite before and after leaching was determined by XRD, XRF, BET and SEM. Evaluating the experimental results obtained, second-order models with interaction terms were developed between the aluminium and silicium amounts leached from the zeolite and relevant parameters.