İlköğretim yapılarında tip proje uygulama sorunları
The implementation problems of typical project related to elemantary school buildings
  1. Tez No: 296863
  2. Yazar: ÇİĞDEM KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR BARKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Eğitim; Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişiminin sağlanması için çözülmesi gereken sorunlar arasında önde gelmektedir. Değişen ekonomik, sosyal ve teknolojik koşullara paralel olarak eğitiminde yenilenmesi ve geliştirilmesi gerekir.Türkiye'de 18 Ağustos 1997 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 4306 sayılı kanun ile eğitim alanında büyük bir reform yapılmış, 5 yıllık olan zorunlu ilköğretim, 3 yıllık ortaokul ile birleştirilerek zorunlu temel eğitim, 8 yıla çıkarılmıştır. Yeni sisteme geçiş ile ortaya çıkan okul yapısı açığı, hızlı nüfus artışı ve kentlere göç nedeniyle büyük boyutlara ulaştığından olanaklar ölçüsünde yoğun bir okullaşma çabasına girilmiştir. Her okula ayrı ayrı özel proje hazırlamanın; zaman sıkışıklığı, eleman yetersizliği ve finansman darlığı gibi nedenler ile imkansızlığı görülerek, yaygın tip proje uygulamasına devam edilmek zorunda kalınmıştır.Milli Eğitim Bakanlığının girişimleriyle Türkiye'deki bazı üniversitelerin mimarlık fakültelerine ve bazı müşavir firmalara farklı büyüklükte ilköğretim okulu projeleri yaptırılmıştır. Üretilen yeni projelerde, aynı tiplerin farklı çevre koşullarında inşa edilmesi nedeniyle, yapım sırasında ek maliyetler gerektirerek, çevreye uyum sağlamaya çalışmaktadır.Bu araştırma kapsamında yeni eğitim sistemine göre tasarlanmış tip ilköğretim okulu projeleri arasından İstanbul İli sınırları içerisinde uygulanmış örnekler seçilerek incelenmiş, uygulama aşamasında ortaya çıkan sorunlar saptanmıştır.Bu tez çalışmasında, öncelikle eğitim-ilköğretim ve ilköğretimin Türkiye'deki gelişimi ayrıntılı olarak incelenmiştir. İlköğretim temel ilkelerinin, ilköğretim yapılarının tasarımına yansıması için sağlanması gereken özellikler açıklanmıştır. Ülkemizdeki tip ilköğretim uygulamaları hakkında bilgi verildikten sonra İstanbul genelinde uygulanmış tip ilköğretim okulu örnekleri üzerinden değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is one of the foremost problems of Turkey that has to be solved to carry out economical, social and cultural development. Education ought to be modernized and improved in parallel with changing of economical, social and technological conditions.In 18th August 1997; a big education reform was achieved in Turkey by coming into effect of the law number 4306. According to this law, compulsory elementary education was increased to 8 years by the combination of 5 yeared primary and 3 yeared secondary educations. However with the new education system, various deficiencies are occured in school forms because of expeditious growth of population and migrations. Therefore an intensive enrollment effort is begun. Besides this, it is noticed that designing new projects for every school respectively is imposibble because of time, staff and financial deficiencies. And as a result of these, implementation of prevalent typical school projects is kept on.With attempts of the Ministry of Education; faculties of architecture of some universities and some consultant companies in Turkey have designed different sized and kinds of elementary school projects. These new projects are trying to accomodate to the environment by causing some incremental costs during construction because of building same projects on different environmental conditions.As part of this research, the schools which were designed according to the new education system and built in İstanbul are investigated and problems which appeared during construction are detected.In this study; primarily development of elementary education in Turkey is investigated elaborately. Characteristics which the new designed schools must have to adapt the principles of elementary education are determined. After giving information about elementary school types in Turkey, some conclusions are determined from elementary school types built in İstanbul.