Mimarlıkta video'nun tasarım sürecinde kullanımı üzerine bir yöntem: Hareket eşleştirme
A method on using video in architectural design process: Matchmoving
  1. Tez No: 296865
  2. Yazar: ÖZGÜR DAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOGAN TONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mimarlıkta bilgisayar desteğinin kullanımı oldukça yaygın olmasına rağmen bilgisayarın etkili bir tasarım aracı olarak kullanımına dair örneklere sıklıkla rastlanmamaktadır. Film endüstrilerinde bilgisayarın kullanımı ise bu gün itibariyle neredeyse kaçınılmazdır. Bu nedenle bu sektörde kullanılan teknikler ve yazılımlar her gün gelişmektedir.Sinema yapımcılığında post-prodüksiyon aşamasında kullanımı mevcut olan tekniklerden biri de hareket eşleştirme işlemidir. Bu işlemi yapan yazılımlar, çekimdeki kamera hareketinin dijital ortamda yeniden üretilmesini sağlamaktadırlar. Bu sayede bilgisayar ortamında üretilen görseller bu kamera hareketi verisi doğrultusunda gerçek çekimle bütünleştirilebilmektedir. Yazılım kamera rotasının çıkarılması işlemini yaparken fotogrametri tekniklerini kullanarak, çekimi yapılan mekânın 3 boyutlu konum bilgisini de oluşturmaktadır.Bu araştırma kapsamında, video çekiminden hareket eşleştirme yazılımının dijital ortamda mekân bilgisi ve 3 boyutlu ortamda nokta oluşumu özelliklerinden mimarlıkta nasıl faydalanılabileceği araştırılmıştır. Bunu sağlamak üzere çeşitli hareket eşleştirme yazılımları incelenmiş, yapılan çekimlerin işleme tabi tutulması ardından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan örnek çalışmalarla bu tekniğin mimari tasarım sürecinin analiz, konsept oluşum ve sunum aşamalarında kullanım önerileri sunulmuş ve bu yöntemin etkili kullanımına dair ipuçları verilmiştir. Son aşamada ise bu tekniğin mevcut araştırma ve çalışmalar doğrultusunda ne şekilde geliştirilebileceğine dair bir öngörüde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the use and support of computers in architecture is quite common, using it as an effective design tool is not widespread. On the other hand, the use of computers in film industry nowadays is almost inevitable. Therefore, techniques and software used in this field are improving every day.One of the current techniques that are used in film-making post-production stage is a process known as match-moving or motion tracking. The specialized software that deals with motion-tracking reproduces camera movement of an actual footage in digital environments. In this way, based on match-moving data, computer generated imagery can be composited with the actual footage. While the software calculates camera path using photogramettry techniques, it also creates the 3D data of the environment that the shooting took place.In the context of this study, possibilities and benefits of using match-moving data in architectural field is researched. As a method, some match-moving software were examined and several shots were processed with these software. Then the software performance and resulting solve data were analyzed. In the light of reference studies done in this research, new techniques on using matchmove technology in different phases of architectural design were proposed. These techniques include the phase of environment analysis, concept generation and presentation. Also some hints on effective usage of these techniques were given. In the final chapter of this study, predictions were made on improving this technique proposal based on current research and studies that are being made.