FPGA kullanarak 16 bitlik mikroişlemci tasarımı
Designing a 16 bit microprocessor by using FPGA
  1. Tez No: 296867
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HERMAN SEDEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tarih boyunca insan oğlu kendi yapabildiklerinden daha fazla aritmetik işlem yapabilen makinalar geliştirmişlerdir. Bu geliştirilenler çok ilkel tasarımlarla başlasa da insan oğlunun gittikçe artan bilgi birikimiyle oldukça karmaşık tasarımlar da meydana çıkmaya başlamıştır. Son yıllarda farklı hesaplama teknikleri barındıran birçok bilgisayar mimarisi geliştirilmiştir. Bunlardan en çok kabul görenlerden biri de Von-Neumann mimarisidir.Çok yetenekli bir matematikçi olan John Luis Von-Neumann, 1945 yılında genel amaçlı, programlanabilir ve içerdiği bellek birimi vasıtasıyla veri, aynı zamanda program kaydedebilen (yeniden programlanabilir) bir mimari ortaya koymuştur.Bu çalışma, Von-Neumann mimarisi baz alınarak, FPGA (Field Programmable Gate Array) üzerinde tasarlanan bir mikroişlemci olan HSEO16' yı konu edinmektedir. Buna ek olarak çalışma, ortaya konan tasarım üzerinde yazılım geliştirmek için ayrıca bir yazılım geliştirme ortamı sunmaktadır.Bu çalışmadaki mikroişlemci, RISC (Reduced Instruction Set Computer) mimarisinden de bazı kesitler barındırmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi RISC, azaltılmış komut kümesi içeren mimari anlamındadır. Öyle ki, bu çalışmada kullanılan komut kümesi normalden daha az ve adresleme modları sınırlı sayıdadır.
Özet (Çeviri)
History has marked a large number of man endeavours towards building machines that are capable of performing arithmetic operations more efficiently than he can do himself. These started with very primitive instruments but evolved over the course of time due to the accumulative knowledge of man kind. In the recent decades, many computer architectures exhibiting various design methodologies and computation models have been developed. One of the most widely accepted of which is von-Neumann architecture.The brilliant mathematician, John Louis von-Neumann (1903 - 1957) proposed - in 1945 - a model for a general purpose computer that provides programmability and re-programmability thanks to a memory structure that stores programs and data.This thesis introduces HSEO16, A microprocessor that adopts von-Neumann architecture and is implemented on FPGA (Field Programmable Gate Array) . In addition to that, the thesis presents a software development environment for HSEO16.HSEO16 also exhibits the characteristics of a RISC (Reduced Instruction Set Computer). It has a small set of instructions and a limited number of addressing modes.