Türkiye koşullarına uygun uluslararası standartlarda bir liman modelinin oluşturulması
Constituting an appropriate port model according to Turkey conditions with international standarts
- Tez No: 296866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Enerji, Marine Science, Marine, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünya ve ülkemiz deniz ticareti ayrı ayrı incelenmiş olup, bu ticaretin içerisinde önemli bir yere sahip olan dünya limanlarının durumları ile ülkemiz limanlarının mevcut durumları karşılaştırılmış ve limanlarımızın uluslararası standartlara gelebilmesi için uygulanması gereken planlama yöntemleri araştırılmıştır.Ülkemizin artan yük talebinin karşılanması ve Ege ile Akdeniz Bölgesi konteyner taşımacılığında söz sahibi olabilmemiz için yapılması planlanan Kuzey Ege Çandarlı Konteyner Limanı için hazırlanmış olan Çevre Etki Değerlendirmesi incelenmiştir. İnceleme neticesinde Kuzey Ege Limanı'nın gerçekleşmesinin yalnızca bölgesel boyutta değil aynı zamanda ulasal boyutta da gerek ekonomik gerekse sosyal olarak önemli faydalar sağlayacağı ve ülkemiz ekonomisinin gelişmesinde lokomotif rolü üstleneceği anlaşılmıştır.Ülkemiz limanlarında kullanılması gereken bilişim sistemleri araştırılmış ve limanlarda enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve daha çevreci enerji sistemlerinin kullanılabilmesi için ülkemiz şartlarına uygun kullanılabilecek alternatif enerji sistemlerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world and Turkey sea trade were examined separately. The world ports which have an important place in sea trade were compared with Turkey ports? present positions. Planning methods which should be used were investigated to take the standarts of Turkey ports to the international port standarts.To have an important place at freight between Aegean and Mediterranean seas, environmental impact evaluation which had been planned and approved for the North Aegean Çandarlı Container Port were examined to meet increasing cargo demand of our country. The results of the examination showed that building this port will not only take benefits regionally, will also take benefits nationally. These benefits will be at social and economical areas. It was understood that they will have a role such as a locomotive to grow up our economy.Present network systems which can be applied to our ports were researched. More environmental and more convenient energy systems which can be used at ports had also been given for decreasing their energy cost.