Kısa eğitme süreli bir konuşmacı tanıma dizgesi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 29687
  2. Yazar: NEŞET ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
m ÖZET Konuşmacı tanıma yöntemleri» modern yaşamın gereği bir takım uygulamalarından ötürü» son zamanlarda araştırmacıların ilgisini çekmiştir. îlişkili fakat farklı iki tür konuşmacı tanıma yöntemi vardır. Bunlar» konuşmacının doğrulanması ve konuşmacının belirlenmesidir. Konuşmacının belirlenmesi, girilen bir deney konuşmasından» konuşmacının iddia ettiği kimlik olup olmadığının araştırılması. şeklinde olur. Konuşmacı belirlemede ise girilen konuşmanın bilinen kimliklerden kime ait olduğu bulunmaya çalışılır. Birinci yöntem sadece bir tek karşılaştırmaya gereksinim duyarken ikinci yöntemde girilen test konuşmasının özelliklerinin, diğer bilinen tüm başvuru özellikleri ile karşılaştırılması gereklidir. Bu çalışma» konuşmacı tanıma için gerekli yazılımın geliştirilmesini kapsar. Konuşmacıya ait özellikler LPC katsayıları cinsinden elde edilip karşılaştırmalar dinamik programlama ile yapılmaktadır. Bu amaca yönelik olarak geliştirilen yazılım, 14 kişilik deney grubu için makul bir başarı C maksi mum %92D göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Speaker recognition methods have attracted interest recently due to some necessities in modern daily life. Related but different two methods of speaker recognition are speaker verification and speaker identification. In speaker verification, unknown identity is examined whether it is what he or she claims. Speaker identification methods tries to assign unknown identity to a member in a group of known identities. Former one requires only one comparison with a given test template whereas latter requires comparison with all of the reference templates. This study comprises of development of the software for speaker identification» based on LPC-like C Li near Predictive Coding!) feature extraction methods and dynamic programming pattern matching concepts. For the purpose, the developed software has shown reasonable performance Cup to 92%D for 14 trained and tested exemplars.