İki boyutlu dizgeler için bir ayrıştırma yöntemi
A Decomposition method for 2-D systems
- Tez No: 29686
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada iki-boyutlu durum uzay modelleri irdenmektedir. Bu modellerden Givone-Roesser modeli sunulmakta ve özellikleri tanıtılmaktadır. Durum geri beslemesinin ve içeri beslemenin iki-boyutlu dizgeye etkisi de irdelenmektedir. Ayrıca iki-boyutlu doğrusal dizgelerin, zaman ve sıklık bölgesinde birbirine geri besleme ile bağlı biri bir-boyutlu diğeri iki-boyutlu iki dizgeye ayrıştırılabilmesi için bir yöntem önerilmektedir. Bu çeşit iki-boyutlu dizgeler için yeni yerel (kipsel) denetlenebilirlik, yerel (kipsel) gözlenebilirlik, minimalite için gerek ve (veya) yeter koşulları verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Discrete time 2-D state space models are studied. Givone-Roesser model's representation is introduced and the properties are presented. Also the effect of the state feedback and the output injection to the 2-D system are studied. In addition, a method is presented for the decomposition in the time and the frequency domain of 2-D linear systems into one 1-D and one 2-D systems connected in a feedback system. Also for this class of 2-D systems, new necessary and (or) sufficient conditions for local (modal) controllability, local (modal) observability and minimality are established.