Kuzey ve güneye bakan konut balkonlarının, açık ve kapalı olması durumlarının yapı fiziği yönünden değerlendirilmesi - İstanbul örneği
Evaluation of open and covered balconies oriented to north and south directions of dwelling's from the building physics point of view - Istanbul case
- Tez No: 296877
- Danışmanlar: PROF. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Balkonlar yapının formlarına sağladıkları esneklik ve yapının işlevine olan katkısından dolayı konutlarda birden fazla bulunabilen değişik işlevli mekânlardandır. Yapının mimari tasarımının çoğu zaman tamamlayıcısı olan bu açık ya da yarı açık mekânlar yasal ya da yasa dışı olarak kapatılmaktadır. Yapının ilk formunu koruyamamasına neden olan bu uygulama, kullanıcı tercihine bırakıldığında, kullanılan farklı malzeme ve biçimlenişlerle konutun mimari bütünlüğünü bozmaktadır. Danıştayın kararıyla belli koşullarda yasallaştırılan balkon kapatılma uygulaması günümüzde oldukça yaygınlaşıp, kent ölçeğinde görüntü kirliliğine neden olmaktadır.Yarı açık mekan olan balkonlar yöneldikleri yöne ve açık veya kapalı olma durumlarına göre dış ortamın fiziksel koşullarında etkilenirler. Bu durumlarda balkonların değişen konfor durumları ısısal, gürültü denetimi ve doğal aydınlatma konulu yapı fiziği parametrelerince değerlendirilmiştir.Balkonların kapatılma nedenlerinin ortaya konması, açık ve kapalı balkonların yapı fiziği açısından değerlendirilmesi ve yeni bir bakış açısı getirilmesi amacıyla hazırlanan bu çalışmanın ilk bölümünde çalışmayla ilgili giriş yapılmış, çalışmanın amacı ve kapsamından bahsedilmiştir.İkinci bölümde balkonlar sınıflandırılmış,mimarideki yeri, yapı mimarisine işlevsel ve estetik açıdan kazandırdıkları irdelenmiştir.Üçüncü bölümde balkonların kapatılma nedenleri ve balkonların kapatılma biçimleri sıralanarak açıklanmıştır.Dördüncü bölüm kullanıcı görüşlerine ayrılmış,yapılan anketle balkon kullanıcılarının açık ve kapalı olan kuzey ve güneye yönlenen balkonlarının kullanım durumları ortaya konulmuştur.Beşinci bölümde balkonlar yapı fiziği kriterlerine göre değerlendirilmiş, farklı fiziksel şartlarda karşılaşacakları farklı durumlar açıklanmıştır.Altıncı bölümde ise ısısal, görsel ve işitsel konfor durumlarının belirlenmesi amacıyla analizler yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise yapılan araştırma, anket ve analizlerin değerlendirilmesiyle çıkarılan sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Balconies are one of the most important places in building with prodiving flexible shape and contribution of building?s function. These open or semiopen places which are usually the complemantary part of a building, are covering as legally or illegally. Because of this application, buildings lose their originality. Applying coverings by the insensible users with wrong materials and methods, affects arhitecturel design badly. With the agreement of the council of the state, covering balconies became legal, widespread and they are causing visual pollution.Balconies which are semiopen places, affected from outside conditions by their directions and being open or semiopen places. Under these conditions, balconies? comfort status changes. In this study, these changes are analysed with heating, acoustic and natural lighting parameters.A balcony which orients to South get more sunlight than a balcony orients to North. So their sunshine durations show difference. In covering cases, glass? conductivity affects efficiency of sunlights and heat gains, glass? reflectance affets the lighting degree. Also covered balconies became buffer zone between outside and rooms and they provide heat and noise insulation.Covering balconies get these places more secure from the outside conditions. But this covering must invesigated by an architect at the plannig stage to prevent the visual pollution.This thesis aims to find the reason of covering balconies, evaluate the open or covered balconies in terms of buildng pyhsics parameters and develop a point of view about balconies. First chapter is the introductry chapter of the study . In this part thesis? aim and contents are described.In secont chapter, balconies classified. In third chapter the reasons of covering balconies are explained.Fourth chapter is about the user?s opinion. In fifth chapter balconies reviewed by the building physic parameters. And in the sixth chapter balconies analysed in order to determine heating, lighting and acoustic comfort status.In the final part, final conclusions are given in a relation with the investigaton, analysis and the evaluations