Yoksullar için barınma alanları ve konut uygulamalarının incelenmesi, Bilecik ili, Osmaneli ilçesi modelinde örneklenmesi
Analysis of the sheltering area and housing applications for the poor and exemplification as based on the model in the province of Bilecik of Osmaneli county
- Tez No: 296876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAŞAK DAĞGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Ekonomik, çevresel, toplumsal ve siyasal birçok nedenleri bulunan yoksulluk, tarihte insanoğlunun yerleşik hayata geçmesiyle oluşan sınıf farklılıklarından sonra kendini göstermiştir. Yoksulluğa bağlı olarak daha büyük bir probleme dönüşen barınma gereksinimi, tarih dönemlerinde yaşanmış ve sanayi devrimi sürecinde kırsaldan kente doğru olan göçle büyüyerek önemli bir probleme dönüşmüştür. Tarihsel süreçlerde hissedilen hatta savaşlara ve reformlara neden olan yoksulluk, bugün de dünyanın birçok yerinde farklı kültür ve coğrafyalarda yaşanmaya devam edilmektedir. Hükümetler, yerel yönetimler ve gönüllüler tarafından çözüm arayışları devam etmektedir. İnşa sistemleri ve organizasyon modelleri denenerek, sosyo-kültürel ve fiziksel değerlere uygun mimari ve kentsel çözümler araştırılmaktadır. Ucuz, yerel ve ekonomik malzemeler, aynı zamanda ekolojik çözümlerle desteklenerek mimari çözümler sunulmaktadır.Bu çalışmada; Dünya ve Türkiye'de yoksulluk için uygulanmış, somut mimari konut ve yerleşme modellerinin incelenmesine ve aynı zamanda ucuz, yerel ve ekonomik malzemelerle oluşturulan yapı elemanları uygulamalarına dikkat çekilmiştir. Yoksulluğun anlamı ve yoksulluğa bağlı olarak meydana gelen barınma probleminin; tarihte, bu günümüzde ve gelecekteki karşılıkları aranmıştır. Dünyanın farklı coğrafya ve iklimlerinde yaşanan mevcut yoksulluk örnekleri göz önüne getirdikten sonra çözüm arayışları sunulmuştur. Türkiye'deki konut ve barınma problemine karşı uygulanmaya çalışılan politikalar incelenmiştir. Son olarak, yoksullar için tasarlanan alternatifli bir konut ve yerleşim modelinin, Türkiye İstatistik Kurumu ve T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı verileri doğrultusunda seçilen Bilecik İli, Osmaneli ilçe merkezinin fiziksel özelliklerinin yanı sıra, Balçıkhisar Sokak ve yakın çevresinde yaşayan yoksul ailelerin sosyal ve kültürel özelliklerine uygun olacak biçimde adapte edilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Poverty which has several economical, environmental, social and political reasons have emerged in history following the class distinction formed after the mankind has shifted to a settled life. The need to shelter which has become a greater problem due to poverty has been felt during periods in history and growing with migration from rural to urban areas within the industrial revolution turned out to be a significant problem. Poverty felt during periods in history and that also caused wars and reforms still exists in different cultures and landscapes throughout the world today with governments, local administrations and volunteers continuing to seek for solutions. Construction systems and organization models are tested and architectural and urban solutions that are compatible with socio-cultural and physical values are sought. Also, architectural solutions are offered through inexpensive, local and economical materials being supported by ecological solutions.In this study, the analysis of the tangible architectural housing and settlement models applied against poverty in Turkey as well as in the world and also the applications of construction elements formed with inexpensive, local and economic materials have been drawn attention to. Concurrently, the meaning of poverty and the past, present and future considerations of the sheltering problem arising due to poverty have been sought. Also, sample cases of poverty present in different geographical and climatic regions of the world have been provided before the presentation of the search for solutions. Also, policies sought to be applied against the housing and sheltering problem in Turkey have been analyzed. Lastly, the adaptation of a suitable and alternative housing and dwelling model designed for the poor to the physical properties of the provincial center of Bilecik of Osmaneli county selected in the light of Turkish Statistical Institute and Housing Development Administration of Turkey data as well as to the social and cultural properties of the families living in Balçıkhisar Street and in close vicinity thereof has been included in the study.