Santrifüj pompalarda enerji verimliliği
Energy efficiency of centrifugal pumps
- Tez No: 296881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Makineleri Yüksek Lisans Programı' nda Bitirme Tezi olarak yapılmıştır. Bu tez santrifüj pompalarda enerji verimliliğini ve enerji tasarrufunun önemini esas alan bir araştırma tezidir. Bu tez çalışmasında ilk olarak enerji verimliliğin öneminden, enerjiyi verimli kullanmamızın gereklerinden, kamuoyunun enerji verimliliğine yaklaşımından ve yasal mevzuatlardan bahsedilmiştir. Sonraki kısımlarda santrifüj pompaların tarihçesi, çalışma prensipleri, temel tipleri ve elemanlarına değinildikten sonra pompalar ile ilgili kavramlar ve hesapları anlatılmıştır. Asıl konumuza temel teşkil eden bu anlatımları müteakip pompa performansının ayarlanması için kullanılabilecek yöntemler tartışılmış, sayısal örneklemeler ile bu yöntemlerin birbirlerine üstünlükleri incelenmiştir. Pompa sistemi bir bütün olarak dikkate alınmış ve performans ayarı için değişken hız sürücülerin ve yüksek verimli motor kullanımının önemine ve sağlayacakları tasarrufa çeşitli örneklemeler ile detaylı bir şekilde değinilmiş, ömür boyu maliyet faktörleri incelenerek sağlanabilecek tasarruflar tartışılmış ve sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been written as the thesis for Department of Mechanical Engineering, Master of Energy Machines Programme. This article is report on the topics of energy efficiency and importance of energy saving on centrifugal pumps. This study describes firstly, the importance of energy efficiency, why should using the energy efficiently, the public's approach to energy efficiency and legal regulations about this issue. Thereinafter, the history of centrifugal pumps, working principles, basic types and parts, terms and calculations of pumps are described. In addition to these core knowledge, the main topics were described in detail including: the methods for adjusting pump performance, comparision of these methods by using numerical examples. Pump system is dealed as a entire system and for performance adjustment, the importance of using frequency convertor and high efficiency motors are explained in detail. And some examples are given to show the savings after using this procedures. Life cycle costs are examined and results are explained in detail.