Inline tip santrifüj pompalarda verim analizi ve kavitasyon incelenmesi
The investigation of performance analysis and cavitation in inline type centrifugal pumps
- Tez No: 436317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sanayi ve teknoloji alanında yaşanan büyük gelişmelerle birlikte enerjinin kullanımı ve maliyetleri giderek artmıştır. Bu amaçla, tüm dünyada enerji verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalar yoğunlaştırılmıştır. Bu tez çalışmasında sanayide tüketilen elektrikte büyük bir paya sahip olan santrifüj pompalardan inline tipli santrifüj pompaların enerji tüketim oranları araştırılmış, santrifüj pompalarda enerji verimliliği ve tasarrufun öneminden bahsedilmiştir. Santrifüj pompaların tarihçesi, çalışma prensipleri temel tipleri ve elemanlarına değinildikten sonra pompalar ile ilgili kavramlar ve hesapları anlatılmıştır. Pompa performansının ayarlanması için kullanılabilecek yöntemler tartışılmış, sayısal örnekler ile bu yöntemlerin birbirlerine üstünlükleri incelenmiştir. Pompa sistemi bir bütün olarak dikkate alınmış ve yüksek verimli motor kullanımının önemine, faydalarına ve sağlayacakları tasarrufa çeşitli örneklemelere yer verilmiştir. Kavitasyon tanımı yapılmış, kavitasyona sebep olan etkenler belirtilmiştir. Kavitasyondan korunma yöntemleri anlatılmıştır. Inline tipli santrifüj pompalarda performans ve kavitasyon testi yapılmıştır. Yapılan test sonucunda pompa performans raporu ve pompa kavitasyon test raporu elde edilmiştir. Pompa performans raporu sonucunda en ideal çalışma noktasının önemi anlatılmıştır. Kavitasyona uğrayan pompada meydana gelen olumsuzluklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using energy and cost of this have gradually increased associated with big developments in industry and technology area. For this purpose, there are some any studies which make energy productivity growth in the world. In this study, energy consumption rates of inline type centrifugal pump from centrifugal pumps is searched, energy productivity in centrifugal pumps, the importance of saving and concerns about using energyproductively are mentioned. After history, operation principles, basic types and components of centrifugal pumps were mentioned, the concepts and accounts about pumps were explained. The methods which can be used to regulate performance of pumps were discussed, quantitative examples and superiorities of these examples were investigated. Pump system was considered as a whole and the importance, benefits and providing saving of using high efficiency motor were given place in the study. The definition of cavitation was done, and defined the factors which cause cavitation. The prevention methods from cavitation was explained. Performance and cavitation were tested in inline type centrifugal pumps. Results of the tests, reports of pump performance and pump cavitation were obtained. In the pump performance report, the importance of the most ideal point was explained. The nagations were explained in the pump which was exposed to cavitation.