Enerji iletim hatlarında verim artırımına yönelik HVDC sistemlerinin incelenmesi
HVDC systems analysis for energy efficiency increase of power transmission lines
  1. Tez No: 296886
  2. Yazar: DORUK GÜRLEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR SAVAŞ SELAMOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mevcut elektrik iletim şebekesinde enerjinin verimli ve ekonomik bir şekilde iletilmesi temel mühendislik problemlerinden biridir. Bu problemi aşmak için geçmiş yıllarda çeşitli çözümler geliştirilmiş ve çalışmalar devam etmektedir. İletim şebekesinde enerji verimliliğini sağlamak üzere kullanılabilecek çözümlerden biri de yüksek gerilimde doğru akım (HVDC) ile enerji iletimi olabilir.Bu tez çalışmasında HVDC sistemleri teorik olarak incelenecektir. Mevcut AC enerji iletim hattının DC iletim hattına dönüştürülmesinin enerji verimliliği açısından nasıl bir sonuç doğuracağı irdelenecektir. Kullanılmakta olan AC iletim hattının HVDC iletim hattı ile değiştirilmesinin şebeke kayıplarına etkisi göz önünde bulundurularak maliyet analizi yapılacaktır. Elde edilen sonuçlara göre HVDC kullanımının ekonomik olarak uygunluğu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the existing electricity transmission network, an efficient and economical transmission of energy is one of the basic engineering problems. In the past, various solutions have been developed to overcome this problem and the studies are continuing. One of the solutions can be used to provide the energy efficiency of the transmission network, is the high voltage direct current (HVDC) power transmission.In this thesis, HVDC systems will be examined in theory. The effects of replacing the existing AC power transmission line to DC transmission line will be discussed in terms of energy efficiency. Replacement cost analysis will be made taking into account the effect of network losses of HVDC transmission line with the existing AC transmission line. The compatibility of HVDC transmission system will be examined, according to the results of the feasibility study.