Dalga kılavuzları boyunca sinyal transferi ve Walsh fonksiyonu
Signal transfer along the waveguides and Walsh function
- Tez No: 296887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVSER KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Elektromanyetik Teoriye Evrimsel Yaklaşım(ETEY) olarak adlandırılan bir analitik zaman-dönemi metoduyla düşünülen keyfi zamana bağlı mükemmel iletken yüzeye sahip bir dalga kılavuzunda üreteç fonksiyonu tarafından üretilen elektromanyetik alan problemi ele alınmıştır.Analitik olarak çözülen bu problemde TE ve TM dalga kılavuzu modlarının bir tam kümesi zaman döneminde direkt elde edilebilir. Elde edilen çözümlerin ait olduğu Hilbert uzayından bahsedilmiştir. Her alan bileşeni iki faktörün ürünüdür. Bunlardan biri enlemsel dalga kılavuzu koordinatlarının bir vektör fonksiyonudur. Diğer faktör ise dalga kılavuzu alan bileşenleri için modal genliklerin fiziksel anlamına sahip skaler fonksiyonlardır. Dalga kılavuzundaki dijital sinyallerin yayılım problemi nedensellik prensibine uygun çözülmüştür. Walsh fonksiyonu üzerinde durularak sayısal bir örneğe yer verilip uygulamanın grafikleri eklenmiştir.Bessel fonksiyonlarının derecelerinin tamsayılar olduğu durumlarda analitik sonuçlar grafiksel olarak MAPLE 14 yardımıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of electromagnetic field strength are produced by source function which has arbitrary time dependency in a waveguide having perfect electric conductor surface is discussed with an analytical time domain method called Evolutionary Approach to Electromagnetics(EAE).In this problem, which is solved analytically, a complete set of TE and TM waveguide modes is obtained in time domain directly. We mentioned Hilbert spaces in which our solutions that obtained are verified. Every field component is product of two factors. One of them is a vector function of transverse waveguide coordinates. The other factors, which are scalar functions, have physical sense of the modal amplitudes for the waveguide field components. The problem of propagation digital signals in the waveguide is solved explicitly in compliance with the causality principle. We discussed Walsh function with a numerical example and attached the graphics of it.Analytical results? graphics are presented for the cases when the orders of the Bessel fuctions are all possible integer numbers by MAPLE 14.