İçten yanmalı motorlarda yanma sonucu ısı açığa çıkış oranı modellerinin birbirleri ile karşılaştırılarak farklılıklarının incelenmesi
To compare different heat release rate models and analyse them in internal combustion engines
  1. Tez No: 296885
  2. Yazar: SİNEM ŞENGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. İRFAN YAVAŞLIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yüzyıllar boyunca üzerinde çalışılmış ve oldukça iyi bir noktaya gelinmiş olan motorlarda yanmanın geliştirilmesi gibi kompleks bir çalışma, günümüzde sadece geliştirilmiş deneysel ve hesaplama yöntemlerinin kombinasyonları ile yürütülmektedir. Nicel belirsizliklerine rağmen deneylere nispeten oldukça iyi olan bu nümerik simülasyonların, bugünkü motorların geliştirme çalışmalarında kullanımını gerekli kılan büyük avantajları vardır. Bu durumda, özellikle çok parametreli çalışmalarda nümerik simülasyonları kullanmak zaman ve maddi açıdan farklı prototipler ve konstrüksiyonlar üzerinde çalışmaktan çok daha efektiftir.Matematik modellerin bir diğer özelliği de alt prosesleri diğerlerinden yapay olarak ayırabilmesi veya bu proseslerin doğal olmayan sınır şartlarını araştırabilmesidir. Bu özellikler, bugün dahi tam olarak anlaşılamamış olan püskürtme ve yanma prosesleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmaya yarar.Yukarıda belirtildiği gibi, içten yanmalı motorlar için matematik modellerin geliştirilmesi ve uygulaması var olan belirsizliklerine rağmen deneysel yöntemlerle karşılaştırıldığında çok değerlidir. İçten yanmalı motorların alt proseslerinde oluşan karmaşık olaylar hakkında bilgi alma konusunda ve özellikle prosesler arasındaki bağı çözmede deneysel yöntemlerin kendine has çözümlerine nazaran çok daha iyidir.
Özet (Çeviri)
This complex task of improving on combustion engines, that have already reached a very high level of sophistication during their more than 100 year long history, can nowadays be achieved only by a combination of advanced experimental and computational studies. Despite the quantitative uncertainties of numerical simulations that are often greater than those of experiments, the modeling of combustion engine processes has some significant advantages. In this regard, it is obvious that numerical simulations are especially suited to carry out extensive parametric studies, since they are much more time and cost effective than the alternative construction and investigation of numerous prototypes.Another capability of mathematical models is the possibility of artificially separating specific sub-processes from others that would interact in a real system, or to investigate the effect of unnatural boundary conditions on such processes.These features are also important in order to obtain more detailed information about spray and combustion processes that are still not fully understood today.As noted above, the development and application of mathematical models for combustion engines is invaluable despite their greater uncertainties compared to experimental studies. The plenty of information they provide can help to understand the complex sub-processes occurring in combustion engines and especially the various interdependencies between these processes much better than it could be the case with the sole execution of experiements.