Bir ham petrol destilasyon ünitesinin kullanılabilir enerji ve termoekonomik analizi
Exergetic and thermoeconomic analyses of a crude oil distillation unit
- Tez No: 296896
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN BOLAT, YRD. DOÇ. DR. SEMRA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Birçok kimyasal proseste enerji kullanımının çok önemli bir yeri vardır. Çeşitli maddelerin değişime uğratıldığı bu tür proseslerde, enerji maliyeti toplam üretim maliyetinin önemli bir kısmını kapsar. Bu maliyetin minimum düzeyde tutulması, proseslerin termoekonomik analizleri yapılarak iyileştirilmeleri ile sağlanabilir.Petrol rafinerilerinde genellikle enerjinin yoğun olarak kullanıldığı prosesler yer alır. Bu proseslerde enerji tüketimi ve enerji kayıpları fazladır. Petrol rafinerilerinde ısıl enerjinin büyük bir kısmı rafinerinin ilk ünitesi olan ham petrol destilasyon ünitesinde kullanılır. Bu durumda, destilasyon ünitelerinin termoekonomik analizleri yapılarak iyileştirilmeleri, enerji tasarrufu ve dolayısıyla maliyeti düşürme açısından büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, SimSci Pro/II 8.2 proses benzetim programı yardımıyla, TÜPRAŞ İzmit rafinerisindeki bir ham petrol destilasyon ünitesinin enerji, ekserji ve termoekonomik analizleri yapılmıştır. Ayrıca, çalışma şartlarının ekserji verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy usage is a significant aspect of many chemical processes. For these types of processes where various materials undergo substantial transformations, energy cost represents an important part of the overall production cost. Maintaining the cost of energy at its minimum level may be ensured by conducting thermoeconomic analysis.Petroleum refineries are energy intensive processes. Energy consumption and energy losses are excessive in these processes. Most of thermal energy used in petroleum refineries is consumed in crude oil distillation units. Therefore, conducting the thermoeconomic analysis of distillation units and thus improving their performance, is of utmost importance to ensure energy saving and related cost minimization.In this thesis, the thermoeconomic analyses of a crude oil distillation unit of TÜPRAŞ İzmit refinery were done based on mass, energy and exergy balances with the aid of SimSci Pro/II 8.2 process simulation software. Also, the effects of varying the operating conditions on exergy efficiency were investigated.