Kontrol edilebilir risk
Controllable risk
- Tez No: 296911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ankara Sigorta şirketinden alınan kasko verileri ile kaza yapma riski ve kaza yapma riskini etkileyen değişkenlerin belirlenmesi için özgün bir çalışma yapılmıştır.Alınan kasko verilerinin, hem kaskoyu yaptıran kişiye hemde kazayı yapan kişiye ait olduğu kabul edilerek, analizler değerlendirilmiştir.Çalışmaya başlarken dikkate alınan değişkenler faktör analizi ile indirgenmiş ve lojistik regresyon analiziyle matematiksel model kurularak hangi faktörlerin daha etkin oldukları bulunmuş ve kaza yapma riskleri hesaplanmıştır.Analiz, ikamet yeri değişkeni dummy değişkene dönüştürülerek yapılmıştır. Çalışma aynı analiz adımları takip edilerek değişkenler arasından ikamet yeri değişkeni çıkarılarak ve ikamet yeri değişkeni tekrar risk durumlarına göre (dummy olacak şekilde) gruplandırılarak yapılmıştır. Yapılan bu üç analiz değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This original study has been done with the car insurance data obtained from Ankara Sigorta, to determine the risk of accident and the variables effecting the probability of the accident.The analysis was made with the assumption that the car insurance data belonged to both the same person as the car insurance holder and the driver involved the accident.The original variables in the beginning were reduced with factor analysis, and then the accident risks were calculated by forming a mathematical model with logistic regression analysis.In the study, the analysis was made by converting the residence variable dummy variable. The calculations were also made with the same analysis steps, by removing the residence variable and by grouping the residence variable according to its risk situation ( as being dummy ), and the results were compared with each other.