Bir alkollü içecekler analiz özel gıda kontrol laboratuvarında iş sağlığı ve güvenliği risk analizi uygulaması
Occupational health and safety risk assessment application on an alcoholic beverages analysis food control laboratory
  1. Tez No: 759874
  2. Yazar: ZİNNET KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT CABAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, bir alkollü içecekler özel gıda kontrol analiz laboratuvarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili 5x5 L tipi matris yöntemi kullanılarak risk analizi yapılmıştır. Laboratuvar çalışanlarının sağlığını, laboratuvarda yapılan işi ve laboratuvarın fiziki ortamını tehdit eden riskler tespit edilerek 12 başlık altında sınıflandırılmış, bu başlıklara göre inceleme ve gözlem yapılmıştır. Çalışma sonucunda 14 kabul edilemez, 14 dikkate değer ve 122 kabul edilebilir risk bulunmuştur. Yangın/patlama ve acil durumlar, genel, elektrik, kazalar ve hastalıklar ve kimyasal risk etkenleri başlıklarından sırasıyla 8,3,1,1 ve 1 kabul edilemez risk belirlenmiştir. Mevzuata uygun olarak risklere karşı alınabilecek önlemler bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an occupational health and safety risk assesment has been carried out in an alcoholic beverages control laboratory using a 5x5 matrix table. A risk assessment table has been constructed by defining risks threatening health of laboratory workers, labour and the physical environment of laboratory. Defined risks has been classified under 12 subjects. In total, 14 unacceptable, 14 important and 122 acceptable risks have been determined. 8,3,1,1 and 1 unacceptable risks have been determined belonging fire/explosion and emergencies, general, electricity, accidents and diseases and chemical risk factors, respectively. Precautions have been suggested upon legislations.