Perlit kullanılarak pentakloranitrobenzen adsorpsiyonu
Adsorption of pentachloronitrobenzene with using perlite
- Tez No: 296917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pestisitler modern tarımda zararlıların kontrolü amacıyla kullanılan önemli bileşenlerdir. Pestisitlerin kontrolsüz olarak kullanılması, toprak, hava ve yüzey ile yeraltı su kirliliklerine sebep olmaktadır.Perlit adsorpsiyon yeteneği yüksek bir madendir; genleşmiş ve genleşmemiş olarak iki farklı türü bulunmakta ve bu iki farklı türde farklı fiziksel özellikler göstermektedir. Türkiye rezerv açısından dünyada ikinci sırada yer almaktadır.Bu çalışmada, pentakloronitrobenzen içeren alkollü çözeltilerden PCNB`nin uzaklaştırılması için perlit madeninden yararlanılmıştır. PCNB adsorpsiyonunu etkileyen başlangıç konsantrasyonu, pH ve sıcaklık gibi faktörlerin etkisi araştırılmıştır. Farklı sıcaklıklardaki denge verilerini incelemek için Freundlich, Langmuir, Temkin ve Dubinin-Radushkevich (D?R) izotermleri kullanılmıştır. Çalışılan tüm sıcaklıklarda denge verilerini Temkin izotermi daha iyi temsil ettiği görülmüştür. Deneysel verilere pseudo I. derece, pseudo II. derecede kinetik modeller ile partikül içi difüzyon modeli uygulanmış, reaksiyon kinetiğinin pseudo I. dereceden kinetik modeli takip ettiği bulunmuştur. Termodinamik analizleri sonucunda ?H negatif ve Gibbs serbest enerji değişimi ise pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pesticides that are used to control pests are important components in modern agriculture. However, uncontrolled usage of pesticides causes soil, air, surface and ground water pollutions.Perlite is a mineral which has high adsorption ability. There are two different species; unexpanded and expanded perlites and they have different physical properties. Turkey ranks as second place in the world in terms of reserves.In this study, perlite mineral was utilized for the removal of from liquid solutions with pentachloronitrobenzene (PCNB). The effects of the factors influencing PCNB adsorption such as initial concentration, pH and temperature were investigated. Freundlich, Langmuir, Temkin and Dubinin-RadushKevich (D?R) isotherms were used to analyze the equilibrium data at different temperatures. Equilibrium data fitted well to Temkin isotherm at all the temperature values studied. The pseudo first order and pseudo second order kinetic models and the intraparticle diffusion model were applied to experimental data, and the adsorption kinetics was found to follow the pseudo first order kinetic model. As a result of thermodynamic analysis; ?H was found negative, Gibbs free energy was found positive.