Pomza ve perlit kullanılarak üretilen kompozit hafif beton tasarımı ve özelliklerinin incelenmesi
The design and examining properties of lightweight composite lightweight concrete that produced with pumice and perlite
  1. Tez No: 536584
  2. Yazar: MELİK BAKIRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUSRET BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda hızla büyüyen inşaat sektörü, beton teknolojisinin gelişmesini de sağlamıştır. Gelişen beton teknolojisi ve sektörün artan talepleri nedeniyle, kompozit hafif beton üzerine akademik çalışmaları da artmıştır. Bu tezin amacı, Bitlis Pomzası ve perlit kullanılarak, kompozit hafif beton tasarımı ve özelliklerinin laboratuvar sonuçlarını sunmaktır. Tez çalışmasında bağlayıcı olarak CEM-I 42,5 N tipi çimento, agrega olarak Bitlis Pomzası ve pelit kullanıldı. Bununla birlikte, uçucu kül, silis dumanı, yüksek fırın cürufu ve viskozite artırıcı ve hava sürükleyici kimyasal katkılar beton özelliklerini arttırmak için kullanılmıştır. Laboratuvarda üretilen kompozit hafif beton, 100x100x100 mm küp numuneye yerleştirilmiş, 24 saat sonra kalıplardan alınmış ve 3, 7, 28 ve 90 gün boyunca 23±2 ° C su içinde kür edilmiş ve çeşitli deneylere tabi tutularak, mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalardan elde edilen verilere göre perlitli hafif betonların, pomzalı hafif betonlara nazaran ısı yalıtımlarının daha yüksek, mukavemetlerinin ise daha düşük olduğu görülmüştür. Mineral katkılardan uçucu külün mukavemete olumlu etkisi görülürken, silis dumanın ise ısı yalıtım özelliklerini iyileştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The construction sector, which has been growing rapidly in recent years, has also enabled the development of concrete technology. Due to the developing concrete technology and the increasing demands of the sector, it has increased academic studies on composite lightweight concrete. The aim of this thesis is to present the laboratory results of composite lightweight concrete design and properties using Bitlis Pumice and perlite. CEM-I 42,5 N type cement was used as binder and Bitlis Pumice and perlite was used as aggregate in the thesis. However, fly ash, silica fume, blast furnace slag and viscosity modifier and air entraining chemical additives were used to increase the concrete properties. The composite lightweight concrete produced in the laboratory was placed into 100x100x100 mm cubic samples, after 24 hours, it was taken from the molds and cured in 23 ° C water for 3,7,28 and 90 days and subjected to various experiments and interpreted by examining its mechanical and physical properties. According to the data obtained from experimental studies, it is seen that lightweight concrete with perlite has higher thermal insulation and lower strength than lightweight concrete with pumice. It has been observed that from the mineral admixtures, fly ash has a positive effect on strength and silica fume have been improved properties of thermal insulation.