Polifenilenvinilen (PPV) bazlı konjuge polimerlerle hazırlanan organik fotovoltaik hücreler
Organic solar cells employing conjugated polymer based on polyphenylene-vinylene (PPV)
  1. Tez No: 296924
  2. Yazar: GÜLAY GÜNDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, polifenilen - vinilen (PPV) bazlı konjuge polimerle hazırlanan, hacim heteroeklemli organik fotovoltaik hücrelerin toluen, kloroform ve klorobenzen olmak üzere 3 farklı çözücüdeki üretimleri yapılıp, fotovoltaik özellikleri incelenmiştir. Aktif tabaka olarak kullanılan poli [2,5-dimetoksi-1, 4-fenilen - 1,2-etilen-2-metoksi-5-(2-etiloksi)-(1,4 fenilen-1,2 etilen)] (M3EH-PPV) polimeri Doç. Dr. Daniel A. M. Egbe tarafından sentezlenmiştir. M3EH-PPV polimeri hazırlanan çözeltilerde donor olarak kullanılmış, [1-(3-metoksikarbonil)propi1-1 fenil-[6,6]-metanofulleren] (PCBM) ise akseptör olarak kullanılmıstır. Sonuç olarak, M3EH-PPV ve PCBM'in 1:4 karışım oranı için sırasıyla güç dönüşüm verimleri klorobenzende %0,9 kloroformda %0,8 ve toluende %0,35 olarak bulunmuştur. Fotovoltaik özellikler, akım - gerilim (I-V) karakterizasyonu ve yüzey görünümlerini veren AFM resimleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effect of different solvents like toluene, chloroform and chlorobenzene on the photovoltaic properties of bulk heterojunction solar cells employing conjugated polymer based on polyphenylene-vinylene (PPV) was investigated. Poly[2,5-dimethoxy-1,4-phenylene-1,2-ethenylene-2-methoxy-5-(2 ethylexyloxy)-(1,4-phenylene-1,2 ethenylene)] (M3EH-PPV) which polymer was used as an active layer synthesized by Priv. Doz. Dr. Daniel A. M. Egbe. M3EH-PPV was used as donor and 1-(3-methoxycarbonyl)propyl 1-1 phenyl-[6,6]-methanofullerene (PCBM) was used as an acceptor. As a result, power conversion efficiencies were found to be 0,9%, 0,8% and 0,35% for chlorobenzene, chloroform and toluene respectively in which 1:1 ratio was used for M3EH-PPV and PCBM. Photovoltaic properties were investigated via current-voltage (I-V) characterization and AFM pictures which is shown surface images.