Organik ışık yayan diyotlarda performans iyileştirmesine yönelik hibrit cihaz üretimi ve karakterizasyonu
The hybrid device fabrication and characterization to improve organic light emitting diode performances
- Tez No: 307474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN VARLIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
OLED teknolojisinin günümüzde ulaştığı noktada pazarının oluşabilmesi için maliyet azaltıcı yöntemler araştırılmaktadır. Bu yöntemler arasında, dönü kaplama gibi ıslak kaplama teknikleri ve dolayısıyla konjuge polimerlerin kullanımı ön plana çıkmıştır. Ancak, PLED'lerin veriminin, vakum termal buharlaştırma yöntemi ile elde edilen SM-OLED'lerin verimleriyle yarışabilir düzeye gelebilmesi için bazı parametrelerin iyileştirilmesi gerekmektedir. Hibrit sistemlerin kullanımı bu noktada oluşturulan yaklaşımlardan biridir.Bu tezin amacı, kırmızı ışık emisyonu yapan MEH-PPV-POSS (polihedral oligomerik silsesquioksan grubu ile sonlandırılmış poli[2-metoksi-5-(2-etilhekziloksi)- 1,4-fenilenvinilen]) polimerine dayalı tek katmanlı PLED cihazının performansının arttırılmasıdır. Bu amaçla, cihazın optimizasyonu sonrasında çalışma kapsamında üç ana yaklaşım kullanılmıştır; (i) MEH-PPV-POSS aktif katmanın bakır indiyum disülfür (CuInS2) ile katkılanması, (ii) MEH-PPV-POSS: CuInS2 hibrit cihazının TPBi ve Bphen gibi farklı iki ETM kullanılarak elektron enjeksiyonu/taşınımının iyileştirilmesi ve (iii) MEH-PPV-POSS aktif katmanın kadmiyum sülfür selenür (CdS0.75Se0.25) ile katkılanması.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the research on OLED technology focuses on cost effective processes in order to get a market share. Within these processes, the use of wet coating techniques such as spin coating of conjugated polymers take the lead. However, some parameters need to be improved to achieve comparable PLED efficiencies with the vacuum thermally evaporated SM-OLED efficiencies. The use of hybrid systems represents one of the approaches developed with this purpose.The aim of this thesis is to improve the performance of a single-layer PLED device based on MEH-PPV-POSS (poly[2-methoxy-5-(2-ethyl-hexyloxy)-1,4-phenylenevinylene] end capped with polyhedral oligomeric silsesquioxanes) polymer as an orange-red light emitter. For this purpose, after the optimization of device, three main approaches were used within the scope of this study; (i) doping of MEH-PPV-POSS active layer with copper indium disulfide (CuInS2), (ii) using elektron transport materials such as TPBi and Bphen to improve the electron injection/transport in MEH-PPV-POSS: CuInS2 hibrid devices and (iii) doping of MEH-PPV-POSS active layer with cadmium sulfur selenide (CdS0.75Se0.25).