AISI 1010 ve AISI 1040 çelikleri yüzeylerine nikel ve krom yayındırılarak yüzey özelliklerinin geliştirilmesi
Improving surface properties of AISI 1010 and AISI 1040 steels by diffusing nickel and chromium into surface
  1. Tez No: 296948
  2. Yazar: CANER ALTAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada AISI 1010 ve AISI 1040 çelikleri yüzeylerine elektrolitik olarak nikel ve krom kaplanmış, kaplanan çeliklere farklı sıcaklıklarda (700 oC ve 800 oC) ısıl işlem uygulanmak suretiyle nikelin ve kromun çeliklerde yayınması sağlanmış, böylece AISI 1010 ve AISI 1040 çelik yüzeylerinde nikel ve krom miktarı arttırılarak adeta alaşımlı çelik gibi davranmaları amaçlanmıştır. Isıl işlem sonrası yüzeylerine nikel ve krom yayındırılan çeliklerin karakterizasyonu yapılmıştır. Difüzyon bölgesi taramalı elektron mikroskobunda(SEM) incelenmiş ve difüzyon bölgesinde EDS analizi yapılmış, kalınlığı ölçülmüş, difüzyon bölgesinin korozyon davranışları incelenmiş ve mikrosertlik ölçümleri yapılmıştır.Nikelin yayındırmayla çeliklerde korozyon direncini arttığı, krom yayındırılmasıyla hem korozyon direncinin hem de sertliğin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, AISI 1010 and AISI 1040 steels were electroplated with nickel and chromium, heat treatment (700 oC ve 800 oC ) was applied for diffusing nickel and chromium into steels to produce a nickel and chromium enriched surface. And it was aimed that AISI 1010 and AISI 1040 steels treated as alloyed steels. After heat treatment, the diffusion zone was examined with SEM, EDS analyses were done and the diffusion layer?s thicknesses were measured. Also corrosion and microhardness experiments were carried out.It was seen that while nickel diffusing into steel enhanced the corrosion resistance, chromium diffusing into steel enhanced both the corrosion resistance and microhardness