Davutpaşa Kampüsü'ndeki binaların üç boyutlu modellenmesi ve coğrafi bilgi sistemleri ile sunulması
Three dimensional modeling and publishing through geographic information systems of buildings in Davutpasa Campus
- Tez No: 296958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÜMİT GÜMÜŞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknolojik gelişmeler, hayatın her alanında doğru ve güncel bilgiye, hızlı ve kolay biçimde ulaşmaya olanak tanımaktadır. Bilginin beklentilere cevap verecek kalitede sunulması ve düzenlenmesi ancak bilgi sistemleri ile uygulanabilir olmaktadır. Bu kapsamda mekansal nesneler için geliştirilen Coğrafi Bilgi Sistemleri, mekansal verilerin yönetilmesinde ve işlenmesinde en önemli başlık olarak öne çıkmaktadır.İki boyutta gerçekleştirilen uygulamalar, görselleştirme ve analiz çalışmaları kapsamında günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Gerçek hayatta objeler üç boyutta temsil edilmektedir. Bilgisayarda üç boyutlu gösterim için, x, y ve z koordinat değerlerine gereksinim duyulmaktadır. Teknolojik gelişmeler klasik iki boyutlu uygulamaların yanında üç boyutlu uygulamalara da olanak tanımaktadır.Bu tez çalışmasında, kampüs alanına ait web tabanlı 2B coğrafi bilgi sisteminin oluşturulmasının yanı sıra coğrafi verilerin üç boyutlu modelleri oluşturularak, coğrafi bilgi sistemi kapsamında değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'ne ait iki boyutlu, iki buçuk boyutlu coğrafi veriler ile sözel verilerin entegrasyonu sağlanarak üç boyutlu modelleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Ortofoto ve doku uygulamaları ile gerçeğe en yakın modeller elde edilmiştir.Uygulama sonucunda, kampüs bilgi sistemi oluşturma aşamalarında, üç boyutlu modelleme sırasında ve üç boyutlu modelleme yazılımları ile coğrafi bilgi sistemi yazılımlarının bütünleştirilmesi sırasında karşılaşılan sorunlar, sorunlara karşı üretilen çözüm yolları üzerinde durulmuştur. Üç boyutlu modeller ile coğrafi bilgi sisteminin bütünleştirilmesi için gerekli araçlara ait detaylar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Development of computer technologies provide accessing correct and current informations rapidly and easily in all areas of life. Presenting and modifying information according to expectations is just possible with information systems. Thus GIS has become an important issue for managing and processing geo-referenced data.Nowadays two dimensional applications are widely used for visualization and analysis. But objects in real world are tridimensional. X, y and z values are needed to tridimensional displays. Technological developments provide three dimensional applications in common with two dimensional applications.In this study, three dimensional models of spatial objects are created and also analysed in Geographic Information Systems besides creation of two dimensional web based geographic information system of Campus Area. Two dimensional, two and half dimensional spatial datas and non-graph datas of Yıldız Technical University Davutpasa Campus are integrated and three dimensional modeling actualized. Reality of models are gained with orthophotos and textures.Digital Terrain Model of Campus Area has been created by two and a half dimensional datas of Campus Area. Orthophoto texturing achieve the virtual reality of Campus Area. Some of the buildings in Campus Area were modeled through AutoCAD and 3ds Max softwares literally, according to architectural plans and field works. Three dimensional models are located by ArcGlobe and ArcScene which are products of ESRI company. Some geographic details of campus area (Bus Stops, Trees etc) have been modeled in addition to buildings and terrain models.Problems, difficulties and solutions, which are occures during creation of campus geographic information systems, integration of three dimensional modelling softwares and GIS softwares, are mentioned as a result of this work.