Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü yapılarının genişletilmiş gerçeklik teknolojileri ile canlandırılması
Animation of Yıldız Technical University Davutpasa Campus buildings with extented reality technologies
- Tez No: 886564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması, kampüsün bazı yapılarını genişletilmiş gerçeklik teknolojilerinden olan sanal gerçeklik ile canlandırma üzerinde durmaktadır. Araştırma üniversite için tarihi ve mimari öneme sahip“Dehlizler, Fil Ahırları,Otağ-ı Hümayun, Sancak Köşkü, Tarihi Hamam”yapılarının geçmişini ve güncel durumunu ayrıntılı olarak araştırdıktan sonra yapıların geleneksel yöntemler ile geçmiş ve gelecek arasında bir yolculuk ile görsel olarak keşfetme imkanı sunmaktadır.Yine bu araştırma , değerli kültürel mirasımızın korunmasının ve aynı zamanda kampüsün bahsedilen yapılarının gelecek nesillere aktarılmasında yeni bir yaklaşım yolu sunmayı amaçlamaktadır. Tarihi yapıların dijital olarak yeniden canlanması için 3B modelleme tekniği kullanılarak kültürel miras yapılarının genişletilmiş gerçeklik teknolojilerine adaptasyonu için kullanımı önemli bir alternatif kaynak olarak görülmektedir. Getirdiği hız ve çeşitli olanakların birçok alanda kullanıldığı gibi değerlerimizin dijital olarak sergilenmesi içinde kullanılması tekniğin potansiyelini göstermektedir. Dijital dönemle birlikte gelişen tasarım anlayışına uygun olarak yürütülen bu çalışmada, teknolojinin getirdiği büyük olanaklardan yararlanılarak öncelikle Yapı Denetim bölümünden mimari planlar ve krokiler alınarak Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü yapılarının 3B modellemesi yapılmıştır. Daha sonra gerekli olarak kullanılan çeşitli programlar aracılığı ile sanal gerçeklik (VR) gözlüğüne aktarılmıştır ve kullanıcı etkileşimli hale getirilmiştir. 3B modeller ile sanal gerçeklik sisteminin bütünleştirilmesi için gerekli araçların ve kullanım tekniklerine ait detaylara yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda“Davutpaşa”isimli örnek bir uygulama ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on animating some of the campus's buildings with virtual reality, one of the extended reality technologies. After researching in detail, the past and current situation of the“Tunnels, Elephant Stables, Otag-ı Humayun, Sancak Mansion, Historical Bath”structures, which have historical and architectural importance for the university, the research aims to create a connection between the past and the future with innovative technologies by removing the structures from their traditional display boundaries and digitalizing them. It offers the opportunity to explore visually with a journey. This research also aims to provide a new approach to the preservation of our valuable cultural heritage and at the same time to transfer the mentioned structures of the campus to future generations. Using 3D modeling technique for digital revitalization of historical buildings is seen as an important alternative source for the adaptation of cultural heritage buildings to extended reality technologies. The speed and various possibilities it brings are used in many areas, as well as its use in the digital display of our values, showing the potential of the technique. In this study, which was carried out in accordance with the design approach that developed with the digital era, 3D modeling of Yıldız Technical University Davutpasa Campus buildings was carried out by taking advantage of the great opportunities brought by technology, firstly by obtaining architectural plans and sketches from the Building Inspection Department. It was then transferred to virtual reality (VR) glasses through various programs used as necessary and the user was made interactive. In addition to the speed and various possibilities used by many buildings in many areas, the use of digital imaging of our values shows the potential of the technique. Details of the tools and usage techniques required for the integration of 3D models with the virtual reality system are included. As a result of the study, a sample application named“Davutpasa”was presented.