Yeni bir elektrod hazırlayarak alternatif akımla suyun elektrolizi
Electrolysis of water using alternative current with preparation of a new electrode
  1. Tez No: 296966
  2. Yazar: FURKAN YÜNKÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ERTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde dünya ekonomisinin enerji ihtiyacının yaklaşık %80'i fosil yakıtlar tarafından karşılanmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin sanayileşmiş ülkeleri yakalamaya çalışırken enerji tüketimlerini arttırmaları sonucunda, fosil yakıt kaynakları daha da hızla tükenmektedir. Rezerv sıkıntısı bir yana, fosil yakıt kullanımı hava kirliliği, asit yağmurları, küresel ısınma, iklim değişikliği, ozon tabakasının delinmesi ve benzeri çevre sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu aşamada dünyanın, çevresel uyumu son derece yüksek, istenilen verimde diğer enerjilere dönüşebilen yeni bir yakıta ihtiyacı vardır. Bu nedenlerden ötürü, 21. yüzyıla damgasını vuracak enerji kaynağının ?hidrojen? olacağı düşünülmektedir.Bu çalışmada, suyun elektrolizi için yeni bir metal oksit elektrot denenmiştir. Metal olarak zirkonyum kullanılmıştır. Asidik ve bazik ortamlarda değişik elektrolit konsantrasyon, sıcaklık ve karıştırma hızlarında elektroliz gerçekleştirilmiştir ve açığa çıkan hidrojen miktarından yararlanılarak elektroliz verimi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today approximately 80 percent of energy demand of the world economy is met by fossil fuels. As a result developing countries which trying to catch industrialized countries increase their energy consumptions, fossil fuel resources are running out quickly. Aside from reserve problems, usage of fossil fuels brings air pollution, acid rains, global warming, climate changes, ozone layer depletion and other environmental problems. At this stage, world needs a fuel that has extremely high environmental compliance and can be converted to other energies in desired yields. For these reasons, ?hydrogen? is thought to be the energy source will dominate the twenty first century.In this study, a metal oxide electrode had been tried for water electrolysis. Zirconium was used as metal. Electrolysis was carried out at acidic and basic environments of different electrolyte concentrations, temperatures and mixing speeds and yield of electrolysis was calculated using the amount of hydrogen released.