Synthesis and characterization of transition metal doped solid oxide fuel cell cathodes
Geçiş metali katkılı katı oksit yakıt hücresi katot elektrodu sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 409208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OKTAY DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yakıt hücreleri, alternatif ve çevre dostu enerji üretim hizmetleri için potansiyel ekonomik ve temiz bir aday olarak büyük ilgi görmüştür. Yakıt hücrelerinin uygulama, boyut, maliyet ve çalışma sıcaklık aralığı gibi özelliklerde içinde büyük farklılıklarla pek çok türevi vardır. Katı Oksit Yakıt Hücresi (KOYH) ısı ve güç üretimi ile ilgilenen yüksek sıcaklıkta çalışan bir yakıt hücresidir. Bu çalışma, KOYH katodu için yapılan bir dizi deneysel çalışmayı açıklar. Vurgulanan iki önemli yön ise farklı katot malzemelerinin elektrotun elektrokimyasal performansına etkisi ve oksijen indirgeme reaksiyonunun (ORR) kinetiği üzerinedir. Bu tezin temel amacı, orta sıcaklıkta çalışan (500°C
Özet (Çeviri)
Fuel cells have become of great interest as a potential economical and clean candidate for alternative and environmental friendly power generation services. There are several types of fuel cells with large differences in application, size, cost and operating temperature range. Solid Oxide Fuel Cell (SOFC) is a high temperature fuel cell, dealing with generation of power as well as heat. This study explains a number of experimental studies on the cathode of the SOFC. The emphasis is on two important aspects, the effect of different cathode materials on the electrochemical performance of the electrode and the kinetics of the oxygen reduction reaction (ORR). The main purpose of the thesis is to progress a novel and high quality cathode materials for SOFCs working at intermediate temperature (500°C