Otonom güneş paneli yönlendirme sistemi
Autonomous solar panel guidance system
  1. Tez No: 296967
  2. Yazar: MEHMET SÜTCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde küresel ısınma ve hızla azalan doğal kaynaklar nedeniyle elektrik enerjisi üretiminde güneş panelleri oldukça revaçtadır. Bu çalışmada kurulum esnasında oluşan yönlendirme hatalarının olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve güneş ışınlarından en yüksek verimi elde etmek amacı ile güneş panellerinin yönlendirilmesi incelenmiştir.Güneş panellerinden elektrik enerjisi üretiminde en yüksek verim, panellere güneş ışınları 90 derecelik açı ile geldiğinde elde edilebilmektedir. Bu nedenle yapılan çalışmada güneş panelleri adım motorlar yardımı ile hareket ettirilmektedir. Bu hareketler bir mikrodenetleyici ile sürekli olarak güneş ışınlarından en yüksek verimi elde edecek şekilde gerçekleşmektedir.Tasarlanan sistemin otonom olmasını sağlayan özellik ise GPS ve pusula çevre birimleridir. Böylece sistem dünya üzerinde nerede bulunduğunu, tarih ve saat bilgisini ve hangi yöne dönük olduğunu bilmektedir. Bu sayede herhangi bir kurulum ya da müdahale gerekmemektedir. Dolayısı ile sisteme hem otonom çalışma özelliği kazanırken hem de taşınabilirlik özelliği kazandırılmıştır.Panelden alınan gerilim değeri mikrodenetleyici tarafından geri besleme bilgisi olarak kullanılmıştır. Böylece paneli sağa ? sola ve/veya yukarı ? aşağı hareket ettirerek sürekli olarak en yüksek verimi elde etmek amaçlanmıştır. Bu özelliklerinden dolayı sistem hem otonom hareket etmekte hem de güneş ışınlarından en yüksek verimle elektrik üretilmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of the global warming and dramatically reducing natural resources, solar panels become very popular to product electric power nowadays. In this study, solar panels are investigated and aimed to remove the negative effect of the setting up position and to obtain the maximum efficieny from the sunlight.The maximum efficiency of the electric power production with solar panels is obtained when the sunlight comes with 90 degree angle to surface of the panels. So, solar panels are moved with stepper motors in this study. These movements are made to obtain the maximum efficiency from the sunlight with a microcontroller.Designed system is reacted as autonomous by the GPS and compass peripherals. Thus, the system knows the location on the earth, time, date and the direction. Sothat, there is no need to setup or an intervention. Therefore the system has gained mobilitiy and autonomous working characteristic.Current and voltage knowledge that is obtained by the panels, has used as a feedback information in the microcontroller. With these information, panels are moved right ? left and/or up ? down, and is aimed to gain maximum efficiency. Due to these characteristics the designed system both reacts as autonomous and produces the electric power with the maximum efficiency.