Trichoderma reesei kültürlerinde pektinaz enziminin optimizasyonu
Optimization of enzyme pectinase on Trichoderma reesei cultures
  1. Tez No: 296976
  2. Yazar: BARLAS ESKİZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ARISAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mantarlar, bitkiler aleminin klorofilden yoksun tek veya çok hücreli canlılarıdır.Bir hücreli mantarlar (sporlar ve mayalar) mikroplara benzerler, ancak çevrelerinde selüloz zardan oluşan kalınca bir zarın bulunması ile onlardan ayrılırlar.Endüstrinin hemen her alanında kullanılan enzimler genellikle mikroorganizmalardan elde edilmektedir. Çünkü mikroorganizma kaynaklı enzimlerin bitkisel veya hayvansal kaynaklı enzimlere göre katalitik aktivitelerinin çok yüksek olmaları, istenmeyen yan ürün oluşturmamaları, daha stabil ve ucuz olmaları, fazla miktarda elde edilebilmeleri gibi avantajları vardır. Endüstriyel alanda en çok kullanıma sahip olan enzimler proteaz, amilaz, selülaz, ksilanaz ,lipaz ve pektinazdır.Pektinaz, endüstriyel pektik enzim preparatları için kullanılan genel bir isimdir. Aspergillus niger tarafından pektinaz yapımı, meyve ve sebze suyu teknolojilerinde çok fazla uygulanmaktadır. Meyve ve sebze teknolojilerinde kullanılmaktadır.Çalışmada genetik olarak mutasyona uğratılmış Trichoderma reesei mantarı tarafından pektin ve gliserin substratı kullanılarak enzim üretim şartlarının düzenlenmesi sonucunda daha önceden ön çalışması yapılmış lisans tezinde gözlemlenen pektinaz üretimindeki artış, bu artıştan yararlanılarak bulunan optimum konsantrasyon ve optimum zaman sayesinde optimum pH ve optimum sıcaklığın tayin edilmesi gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
The world of plants, fungi, single or multi-celled life forms that lack of chlorophyll.One-celled fungi (spores and yeasts) are like germs, but a thick membrane around them by the presence of cellulose membrane are separated from them.Enzymes used in almost every field of industry are usually obtained from microorganisms. Because microbial enzymes from vegetable or animal origin according to the catalytic activity of enzymes are very high, form an unwanted by-product, they are more stable and cheaper, they can be obtained are the advantages of large amounts. Industrial area with the most available protease enzymes, amylase, cellulase, ksilanaz, lipase and pectinase.Pectinase, a general name used for industrial pectic enzyme preparations. Pectinase production by Aspergillus niger, a lot of fruit and vegetable juice technology is applied. Fruits and vegetables are used in technology.In the study by genetically mutated fungus Trichoderma reesei using the enzyme substrate for pectin and glycerine production conditions as a result of regulation previously observed in pre-thesis work has been an increase in the production of pectinase, benefiting from this increase in the optimal concentration and the optimum time to take place thanks to the determination of optimum pH and optimum temperature.