Trichoderma reesei 1A mutant suşunda pektinaz indüksiyonunun incelenmesi
Investigation of pectinase induction in 1A mutant strain of Trichoderma reesei
- Tez No: 296975
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ARISAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Viyana Teknik Üniversitesi'nden temin edilen Trichoderma reesei 1A mutantının pektinaz üretimine, farklı karbon kaynaklarının ve bunların farklı konsantrasyonlarının etkisi araştırıldı. Modifiye edilmiş Mandel's ve Andreotti (1978) sıvı besiyerine karbon kaynağı olarak %1 (w/v) ve %10 (w/v) konsantrasyonlarında pektin, glukoz ve gliserol ilave edildi. İndüksiyon seviyesini karşılaştırmak için kontrol olarak Trichoderma reesei QM9414 suşu kullanıldı. İnkübasyon sırasında besiyerlerinden belirli zaman aralıklarında alınan numunelerde pektinaz aktivitesi ve protein miktarları ölçüldü. Yapılan çalışmalar sonunda en yüksek aktivite 96. saatte konsantrayonu %10 (w/v) olan glukoz ve gliserol içeren ortamda görüldü. %10 (w/v) glukoz içeren ortamda spesifik aktivite 0,50 U/mg ve %10 (w/v) gliserol içeren ortamda spesifik aktivite 0,49 U/mg olarak bulundu. Bu besiyerlerinde üretilen pektinaz amonyum sülfat, aseton ve etanol ile kısmi olarak saflaştırıldı. En yüksek saflık düzeyi gliserollü ortamda %80 etanol ile yapılan çöktürmeyle elde edildi. Pektinaz ham enzime göre 33.43 kat saflaştırıldı. Elde edilen sonuçlar 1A mutantının pektinaz üretim kapasitesinin kontrole göre yüksek olduğunu ve kısmi olarak daha yüksek seviyelerde saflaştırılabildiğini göstermiştir. Ancak Trichoderma reesei'nin 1A suşunun endüstriyel mutant suşu olarak kabul görebilmesi için ileri düzey çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Effects of different carbon sources and concentrations on pectinase production of mutant Trichoderma reesei 1A, which were obtained from The Vienna University of Technology, were investigated. Pectine, glucose and glycerol at 1% (w/v) and 10% (w/v) concentrations were added to the modificated Mandel?s and Andreotti (1978) medium as carbon sources. Trichoderma reesei QM9414 strains were used as a control for comparing induction levels. During the incubation, samples were taken from medium at specific time intervals for mesurement of protein amounts and pectinase activity. As a result, highest activities were determined at 96. h where glucose and glycerol containing mediums? concentrations were 10% (w/v). Specific activities in 10% (w/v) glucose medium and 10% (w/v) glycerol medium were measured 0,50 U/mg and 0,49 U/mg, respectively. Pectinase, which was produced in these mediums, was partially purificated with amonium sulfate, acetone and ethanole. The highest purification rate was achieved from precipitation with 80% ethanole in glycerol medium. 33,43 fold purified pectinase was obtained, compared to crude enzyme. Results show us, pectinase production capacity of mutant 1A is higher than control and mutant 1A pectinase can be partially purified at higher rates. However, further studies needed for Trichoderma reesei 1A strain to be accepted as an industrial mutant strain.