Sonlu elemanlar yöntemiyle 5500 DWT'luk kimyasal tankerin eksu kütleli serbest titreşim frekanslarının hesaplanması ve rezonans kontrolü
Calculation of free vibration frequencies and resonance control of a 5500 DWT chemical cargo ship with finite element method
- Tez No: 296993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ÇELİK, PROF. DR. ABDİ KÜKNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu proje ile 5500 DWT'luk bir kimyasal yük gemisinin serbest titreşim değerleri sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Bu hesaplamalarda geminin sonlu elemanlar modeli hazırlanarak ıslak su kütlesiyle etkileşimi sağlanmıştır. Elde edilen bu değerler ile ek su kütlesiz titreşim değerleri ile karşılaştırılarak suyun sönüm etkisi gösterilmeye çalışılmıştır.Saptanan eksu kütleli serbest titreşim değerleriyle ana makine, şaft ve pervane frekansları karşılaştırılarak geminin rezonansa sebep olacak kritik devir sayıları hesaplanmıştır.Hesaplamalar sonucunda 90 d/d, 165 d/d, 210 d/d, 320 d/d, 410 d/d, 530 d/d ve 650 d/d gemi için kritik devir sayıları olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this project, free vibration values of a 5,500 DWT chemical cargo ship are calculated using finite element method. In these calculations the finite element model of the ship has been prepared with wet water mass interaction. Vibration damping effect of water is studied comparing these values with the results without the added mass.The critical revolution per minute values of the ship that can cause resonance were determined by comparing calculated free vibration values of added mass with main engine, shaft and propeller frequencies.As a result of the calculations 90 rpm, 165 rpm, 210 rpm, 320 rpm, 410 rpm, 530 rpm and 650 rpm was found to be critical revolutions per minute for the ship.