Nazilli Arpaz köyü (Esenköy) Arpaz Beyler Konağı koruma sorunları ve restorasyon önerisi
Conservation problems and restoration proposal of Arpaz Beyler Mansion at Nazilli Arpaz village (Esenkoy)
  1. Tez No: 296995
  2. Yazar: ŞAHİZER MELTEM HÜROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Arpaz, geçmişi Antik Karya medeniyetine dayanan, günümüzde hem bir dönem piskoposluk merkezi olan Harpasa Antik Kenti'ni, hem de Batı Anadolu'daki Ayanlık Mimarisi'nin ayakta kalan ender örneklerinden birini barındırması nedeniyle korunması gerekli bir yerleşimdir. Bu yerleşim, gerek günümüzde işlek bir ticaret yolu üzerinde bulunmaması, gerek gelişim hızının ve nüfus artışının az olması gibi nedenlerle özelliklerini büyük oranda korumuştur.Daha önce de çeşitli araştırma ve bilimsel çalışmalara konu olan Arpaz, ne arkeolojik kazılar, ne de Beyler Konağı'nı koruma ve restorasyon çalışmaları açısından hak ettiği ilgiyi görememiş, bu kültürel mirasın korunması için yapıya gerekli özen gösterilmemiştir.Bu çalışmada; öncelikle Aydın ve çevresindeki kule yapıları ve kuleli konaklar incelenmiş ve kule ve kuleli konak yapılarının günümüzdeki durumları hakkında genel bilgilendirme yapılmıştır.Çalışmanın üçüncü aşamasında ise Nazilli ve Arpaz'ın coğrafi özellikleri, jeolojik yapısı, iklimi, tarihsel gelişimi, sosyal, ekonomik, demografik ve fiziksel yapısı, ulaşım durumu fiziki durumu ve tarihi incelenmiş ve dördüncü aşamada Arpaz Beyler Konağı'nın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanmıştır.Son aşamada, yapılan tespitler ve toplanan veriler değerlendirilerek, bu kültür mirasının gelecek kuşaklara doğru ve sağlıklı bir biçimde aktarılabilmesi için yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arpaz, based on the ancient Carian city Harpasa, is a settlement required to be protected since it was one of the Episcopal center of Carian civilization and also hosts rare example of Western Anatolia Ayan Period architecture. Since the settlement doesn?t present on a busy commercial road, both development and population growth rate is low and the properties has been largely protected today.Arpaz, as being the subject of various research and scientific studies before, neither archaeological excavations, nor on conservation and restoration of Beyler Mansion has been progressed efficiently.In this study, first general information about turreted towers in Aydın and its peripheral cities and present situation of these structures were determined.Then, Nazilli and Arpaz?s geographical features, geological structure, climate, historical development, social, economic, demographic and physical structures, transportation cases were investigated. As fourth stage, survey drawings, restitution and restoration projects of Arpaz Beyler Mansion have been prepared.Finally, by the help of determinations on field and the drawings made, a roadmap prepared to transfer this cultural heritage, Beyler Mansion, to future generations.