Servis sistemlerinde kaynakların etkin kullanılmasına yönelik benzetim tabanlı optimizasyon
A simulation based optimization to efficient use of resources in service systems
  1. Tez No: 297009
  2. Yazar: MUHAMMET GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yakın ilişkide bulunduğu sistem terimi gibi birçok anlamı olan benzetim terimi, en genel biçimde ?gerçek sistemin işleyen bir modeli? olarak tanımlanabilir. Bu tanımın içinde ?benzetim, gerçek sistemi arayan bir analiz yöntemidir? anlamı gizlidir. Gerçekten de, kurulan bir benzetim modeli, işlemeye başladığı andan başlayarak gerçek sisteme biraz daha yaklaşmış olur. Benzetim ile bilgisayar ortamlarında, fiziki şartlarda denenmesi zor, zaman alıcı ve pahalı olan karar problemleri davranışlarının istendiği kadar türetilmesi, tekrarlanması ve uygulayıcılara alternatif modeller arasından seçme şansı sağlanmaktadır. Hizmet üreten işletmelerde gelişme ölçütü olarak kabul edilen temel göstergeler, zaten kıt olan kaynakların bilinçsizce sarfının engellenmesi ve verimliliğin arttırılması yönünde belirgin adımlar atılmasıdır. İşte bu adımların atılması için yapılan çalışmalar performansın geliştirilmesi, kaynakların verimli kullanılması ve istenen kalitenin üstünde hizmetin verilmesi içindir. Bir servis işletmesi içerisinde personel, araç, zaman ve para gibi etmenler daha hızlı, daha etkili, daha kaliteli ve daha az maliyette hizmetin temel göstergelerini oluşturmaktadır. Çalışma hizmet üreten işletmelerde kaynakların performansını ve etkinliğini artıracak göstergelerin sistemin benzetimle modellenmesi sonucunda karşılaştırılmasını ve yorumlanmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Simulation term which has several meanings as the system term engaged with is defined broadly as working model of a real system. Indeed a constructed simulation model has approached some more to the real system since then when it works. At computer environment, simulation enables to compose and replicate decision situations which are difficult, expensive and time consuming to try, and to select between alternatives to measure real system performance and improve it. Main points accepted as improvement measures in service systems are to prevent consuming scarce resources insensibly and make a stride prominently to increase productivity. Studies made to take these steps are for improving performance, for efficient use of resources and servicing above desired quality. Factors such as staff, equipment, time and money in a service management compose the main indicators of faster, more efficient, more quality and less cost service. This study aims to compare and interpret the measures which increase performance and efficiency of resources in service systems by modeling the system with simulation.