Farklı değerlikli tuzların vinil asetat-bütil akrilat kopolimerlerinin özellikleri üzerine etkileri
The effects of different charged salts on properties of vinyl acetate-butyl acrylate co-polymers
- Tez No: 297008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Emülsiyon polimerizasyonu; diğer polimerizasyon prosesleri arasında daha yüksek polimerizasyon hızına sahip olması, reaksiyon ortamının sıcaklığının düşük olması, kolay kontrol edilebilmesi, viskozitesinin diğer proseslere oranla düşük olması, organik çözücü gerektirmemesi ve emniyetli olması nedeniyle tercih edilir.Bu çalışma; termodinamik açıdan genelde kararsız olan emülsiyon polimerlerine farklı miktarda elektrolit ilavesi ile stabilizasyonu incelemek, latekslere farklı değerlikli (+1, +2, +3) tuzların ilavesinin stabilizasyona etkisinin olup olmadığını belirlemek, su bazlı lateks matrisli olarak hazırlanan kompozitler üzerine lateks sentezinde kullanılan emülgatör sistemi, bileşimi ve HLB değerinin ve kompozit latekslerin hazırlanması ile emülsiyon polimerlerinin mevcut özelliklerinden hangilerinin değişeceği veya iyileşeceğinin araştırılması amaçları ile yapıldı. Yarı-sürekli emülsiyon polimerizasyonu ile VAc ve BuA kopolimerleri üç farklı noniyonik emülgatör ve bu emülgatörlerin farklı bileşimleri kullanılarak sentezlenen latekslere, çeşitli tuzlar ilave edilerek kompozit lateksler hazırlandı. Kompozit lateksler koloidal, fizikokimyasal özellikleri, kompozit filmler ise film özellikleri belirlenerek karakterize edildi. Matris ve kompozitlerin bütün özellikleri birbiri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Emulsion polymerization is preferred among other polymerization processes because of having higher speed of polymerization, taking under control easily, having lower viscosity than the other processes, not requiring organic solvents and being safety.The aims of this study were investigated the stabilization of latexes with the adding different amount of electrolytes into unstable emulsion polymers as thermodynamically, determining the effects of different charged (+1, +2, +3) salts on the stabilization, the effects of emulsifier system, composition, and HLB value in water-based latex matrix on composite latexes, and searching changing/developing properties between matrix and composite latexes.Vinyl acetate and butyl acrylate copolymers were synthesized by applying semi-continuous emulsion polymerization by using three different nonionic emulsifiers, and different compositions of them. Composite latexes were prepared with the adding various amount of +1, +2, +3 charged salts, and characterized the aspects of colloidal, physicochemical properties, and film properties of their films. All properties of matrixes and composites were compared each other.