Bütünleştirilmiş proje yönteminde birlikte çalışma teknolojileri
Collaboration technologies in integrated project delivery
  1. Tez No: 297010
  2. Yazar: İBRAHİM SERKAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hızın, sürekli değişimin ve belirsizliğin hâkim olduğu günümüz ekonomisinde yapı işlevlerinin giderek karmaşıklaşması çok disiplinli alanların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Çok disiplinli takım çalışmalarının inşaat endüstrisindeki yansıması, sürece dâhil olan paydaş sayısında bir artışa ve her birinin kendi alanlarıyla ilgili azami verimlilik sağlama çabalarıyla sonuçlanmıştır. Böylelikle yapı üretim süreçlerinin yalın inşaat gibi yenilikçi yaklaşımların teknik ve araçlarına göre iyileştirilmesi elzem hale gelmiştir.Bu ihtiyaçtan hareketle ortaya çıkmış bir proje teslim yöntemi olan bütünleştirilmiş proje teslimi (BPT), getirdiği yeni tutum ile eski alışkanlıkları sorgulatmaktadır. Birlikte çalışma vurgusunun yapıldığı bu yöntemin iş süreçleri yapı bilgisi modelleme (YBM) araçları üzerinden tanımlanmaktadır.Bu araştırma ile BPT'nin birlikte çalışma süreçleri, elektronik belge yönetimi perspektifinden incelenmiş, tavsiye edilen YBM iş akışlarıyla kıyaslanmıştır. Bu bağlamda YBM'nin sunduğu merkezileştirilmiş birlikte çalışma modeli, BPT süreçlerine uyum çerçevesinde sorgulanmıştır. Yazılım geliştirme alanında kullanılan revizyon denetim sistemlerinin iş akışı modelleriyle aralarında kilit bağıntılar kurularak birtakım tespitler yapılmış ve ardından bu yöntem ve araçların geleceğine dair birtakım öngörüler ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Building functions have become complicated more than ever in today?s economy where speed, constant change and thus uncertainty are the key drivers, and as a result, multidisciplinary domains emerged. Multidisciplinary team work in the construction industry led to an increase in number of stakeholders, each trying to uphold maximum efficiency in their respected fields. Thus it has become essential to optimize building processes according to the techniques and tools of innovative approaches such as lean construction.Integrated project delivery (IPD) emerged from this need as a new project delivery method challenging old attitudes and habits. The business processes of this method, where collaboration is emphasised, are defined through means of building information modelling (BIM).This research deals with the collaborative processes of IPD from the electronic document management perspective and compares them with the recommended BIM workflows. In this respect, the centralized collaboration model is challenged on grounds of the IPD business processes. After some deliberation on revision control system workflows from the software development domain, key relations are established and projections and suggestions are presented on the future of these methods and tools.