Darbeli kırmataş kolonların imalatında zemin davranışının incelenmesi
Investigation of soil behavior in construction of rammed aggregate piers
- Tez No: 297028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BERİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Darbeli kırmataş kolonlar (DKK) ile zemin iyileştirme yöntemi yumuşak olarak nitelendirilen düşük kayma mukavemetine ve yüksek sıkışabilirliğe sahip zeminlerde tercih edilen bir yerinde iyileştirme yöntemidir. DKK yöntemi derin temel zemini iyileştirme alternatifleriyle kıyaslandığında %20 ile %50 arasında değişen maliyet avantajı sunmaktadır. DKK üretimi sırasında düşey darbeler uygulandığından yüksek yoğunluklu granüler kolon elemanları elde edilmekte ve bundan dolayı uygulandığı zeminin kayma mukavemeti ve taşıma gücünü artırmakta sıkışabilirliğini azalmaktadır.Darbeli kırmataş kolonlar, gerek kohezyonlu gerekse kohezyonsuz zeminlerde uygulanabilirler. Zemin tabakaları ve özelliklerine göre değişik boylarda ve dizilimlerde planlanabilen kırmataş kolonlar, taşıma kapasitesini arttırma, sıvılaşma potansiyelini azaltma, oturma kontrolü sağlama gibi avantajlar sunmaktadır.Bu çalışmada, darbeli kırmataş kolonların üretimi ve eksenel yükleme durumlarında zemin davranışı incelenmiştir. Bu inceleme neticesinde, zeminde kırmataş kolon yapılmadan önce meydana gelen oturmalar ile kırmataş kolon yapıldıktan sonra meydana gelen oturmaların karşılaştırılıp, kırmataş kolonun sabit yük altında ne kadar deformasyona uğradığı grafiklerle anlatılmıştır. Bu şekilde elde edilen veriler ile hazırlanan zemin ortamında yapılan kırmataş kolonun, o zemin ortamında ne kadar bir iyileştirme yaptığı, oluşturulan kolonun belli yükler altındaki deformasyonu ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In compressible soft soils, rammed aggregate piers (RAP) are the preferred soil improvement method and compared with other deep foundation alternatives, RAPs offer a cost advantage ranging from 20% to 50%. Elements of high-density granular columns are obtained through compaction, which translates to increased bearing capacity.Rammed aggregate piers can be applied to both cohesive and cohesionless soils. Rammed aggregate piers can have differing lengths and layouts based on soil layering and soil properties with the purpose of increasing bearing capacity, reducing liquefaction potential, and controlling settlement.In this study, the behavior of soils improved with rammed aggregate piers is investigated. The settlements before and after the construction of rammed aggregate piers are compared and the deformations of rammed aggregate piers under constant loads are graphically shown. In the light of these findings, the improvement of the rammed aggregate piers constructed within the clayey soil in the laboratory and the load-displacement behavior is examined.