Geoteknik uygulamalarda boşluk genişletme problemlerinin nümerik modellenmesi
Numerical modelling of cavity expansion problems in geotechnical practice
- Tez No: 586383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Darbeli kırmataş kolonlar (DKK) ve deplasman kazıkları gibi boşluk genişletmeye dayalı imalatlar, zemin iyileştirme çalışmalarında gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaktadır. Günümüze kadar bazı araştırmacılar, boşluk genişletmeye dayalı zemin imalatlarında, yaygın kullanılan bünye modellerinden faydalanmışlarsa da imalat aşamalarının çevre zemin üzerindeki etkilerini modelleyebilme konusunda hala eksiklikler vardır. Bu çalışmanın amacı, boşluk genişletme imalatlarında, hem yapısal elemandaki hem de çevre zemindeki rijitlik ve mukavemet değişimini hesaba katarak, oluşturulan zemin yapısının yük aktarım ve deformasyon davranışının incelenmesidir. Bu amaçla, FLAC3D sonlu farklar analiz programının 'Strain Softening/Hardening Mohr-Coulomb (SSH-MC) modeli, alt programlar ile geliştirilerek, elasto-plastik deformasyon yumuşamalı ya da pekleşmeli bir bünye modeli elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction of rammed aggregate piers (RAPs) and full displacement piles (FDPs) provides an economical method for effectively improving soft soils. Several researchers had some attempts to model the RAPs using appropriate built-in constitutive models in the well-known numerical codes. However, in all these works, the influence of the evolution of stiffness during RAP construction has not been taken into account. This paper focuses on the stiffness evolution of aggregate part and matrix soil for RAP. To carry out this objective, stiffness degradation behaviour was incorporated in the built-in 'Strain Softening/Hardening MohrCoulomb' model of FLAC3D finite difference code. An additional modification was carried out by updating the initial shear modulus through a subroutine code whenever it was needed.