Temiz odaların modellenmesi ve gerçek bir tesise uygulanması
Modelling of clean rooms - a real plant application
  1. Tez No: 297029
  2. Yazar: EMİR TAHA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HEPERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, insan sağlığını doğrudan etkileyen ve sağlık sektörü ve tesisat mühendisliğinin çok önemli bir bölümü olan ilaç sektörü klimatizasyonu ele alınmıştır.Tezin ilk kısmında öncelikle temiz oda kavramı açıklanmış, temiz odanın tarihçesi ve gelişiminden bahsedilmiştir. Sonrasında ilaç imalatı klimasında olması gereken unsurlar ve yabancı standartlar irdelenerek belirtilmiş öneriler sunulmuştur.Tezin uygulama kısmında gerçek bir ilaç üretiminin (penisilin üretimi) tüm mahallerinin klimatizasyonu yapılmıştır. Proje kapsamında tüm mahallerin; gerekli hava debileri, istenen basınç farkları ve kanal boyutlandırılması hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the design of the air conditioning system of a pharmaceuctical production facility, which directly affects human health and is a very important part of the health sector and ?HVAC and sanitary engineering?.In the first part of the thesis, the concept of a clean room, clean room and the history and devolopment are discussed. Then , the issues that should be considered in the air conditioning of a pharmaceuctial production plant and the foreign standards are given with the proposals.In the application part of the thesis, a real production facility for drugs (penicilin production) is air conditioned with all the locations. For all locations within the scope of the project, the required air flow rates, the desired pressure gradients, duct dimensions are caslculated. In addition, the importance of using a frequency converter and its effects on energy conservation are analyzed.