Yasal mevzuatın tarihi dokuya etkileri ? Bergama yerleşmesi
The effects of legislation on historical settlements ? Bergama case
- Tez No: 297076
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde tarihi dokusu yaşayan kentlerde imar planları ya da kentin imarı ile koruma kavramları arasında bir iç çatışma yaşanmaktadır. ?Koruma mevzuatının tarihi dokuya etkileri ? Bergama Örneği? başlıklı tez bu nedenle ortaya çıkmıştır. Çalışmada; geçmişe saygı gösterirken, günümüz ihtiyaç ve isteklerini karşılayabilme ikileminde, ulusal yasal yaptırımların rolü irdelenmektir.Birinci bölümde, kuramsal boyut irdelenmiştir. Kentsel Doku, Geleneksel Kent Dokusu kavramlarının tanımı yapılmaya çalışılmış, Somut Kültürel Miras tanımı verilerek, Kentsel Koruma'nın kent kültürünün sürdürülebilirliğindeki önemi vurgulanarak kuramsal bölüm tamamlanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'nin koruma hukukunun gelişim süreci izlenmekte ve kentsel doku ile bağlantısı olan noktalar vurgulanmaktadır. Burada özellikle, gerçekleştirilen uygulamaların yasallığı ile yetinmenin yanıltıcı olacağının üzerinde durulmaktadır. Türkiye'nin gelişmiş ülkeler düzeyine erişme çabasında hızla geçirmekte olduğu aşamalar koruma konusunda da hayli geride olmakla beraber izlenebilmektedir. Geniş bir ilgi ve eleştiri ortamı kurulamadığı sürece koruma ve onarım çalışmaları, tarihi anıt ve çevreyi değerlendiren niteliklerden yoksun kalmakta, çoğunlukla zararlı olmaktadır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, yasal düzlemin uygulayıcılara tesis ettiği ortam ve öngörülen uygulamalarda azami ile asgari kısıtlama boyutları yorumlanmakta, tarihi kent dokusunda uygulama araçları olarak karşımıza çıkan ulusal mevzuatın bileşenleri; koruma yasası, ilgili yönetmelikler ve ilke kararları karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Bu etken ve faktörler arasındaki ilişkinin ele alınması çalışmanın yasal analiz bölümünü oluşturmaktadır.Çalışmanın dördüncü bölümünde, geleneksel üretim biçiminin ürünü olup, günümüz kent yaşamına adaptasyon sürecinde hayli yıpranmış farklı konut tipolojilerine örnek teşkil eden, kentsel sitin farklı bölgeleri üzerinden de modern kent yaşamı ve buna bağlı gelişen yeniden yapılanma biçimi arasındaki paradoksal sürdürülebilirlik ilişkisi sorgulanmıştır. Bunu yaparken de yasal yapı, toplumsal yapı ve mekansal oluşum üçgeni arasındaki etkileşim vurgulanmaktadır. Örnek alan incelemesinde girdi vermek üzere derlenen kavramsal ve yasal analizlerin yanısıra Bergama yerleşmesi için yerel yönetim, STK'lar ve akademi tarafından gerçekleştirilen koruma çalışmalarında elde edilen veriler de teze dahil edilmiştir. Bergama kentinin tarihsel bölgelerinde gerçekleştirilecek zaman farklılıkları olan uygulamalarda bile gözle görülebilir etki yaratacak ?ortak ilkelerin? nasıl elde edilebileceği üzerine getirilecek yorumlar ile çalışma konusu tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s world there is a conflict ongoing between urban development issues and urban conversation terms. Therefore, the study `The Effects of Legislation on Historical Settlements|Bergama Case? called, has shaped around that conflict. The study is discussing the role of local legislation in Turkey while respecting the past, felt closer to meet needs and aspirations of today.The first chapter discussed the theoretical dimension. Urban pattern, historical settlement pattern terms has been tried to define and the importance of conversation on the sustainability of urban culture have been emphasized via the definition of tangible heritage. The second chapter by monitoring the development process of Turkey?s protection law, with connection points is emphasized with the urban pattern. Here, focuses on the misleading satisfaction by the legality of the implementation. Turkey is experiencing rapid effort to access the level of developed countries in urban conservation the stages can be traced, although a long way behind. As long as being not established a wide range of interest in conservation and maintenance works, often can be harmful. The third chapter grounds the legacy, restrictions, defined limit of the implementaitions in historical settlements. Local legacy/conversation law has been widely emphasized with all the components? of itself.The fourth section, adaptation process to modern city life and the sustainability of paradoxical relationship between the forms of restructuring, of historical settlements to the city life by examining different study cases, has been questioned.Study has been completed with the defined ?common principles? for the applications will be held on the historical areas of the city of Bergama.