Farklı iklim bölgelerinde otel yapılarının ısıtma ve soğutma yüklerinin karşılaştırılması
Comparison of heating and cooling loads of the hotel buildings in different climate zones
  1. Tez No: 297075
  2. Yazar: AYŞE DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'de kullanılan yapı üretim yöntemi enerji verimliliği açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Yapının bulunduğu bölgenin iklimsel özellikleri göz önünde bulundurulmadan yapılan tasarımlar ve plansız kentleşme sonucunda ortaya çıkan tekdüze yapılaşma yapılarda enerji kullanımını belirgin derecede arttırmaktadır.Türkiye'de enerjinin %35-40'ı yapılarda tüketilmekte ve bu rakamın %85'i yapıların ısıtılması ve soğutulması amacıyla kullanılmaktadır. Enerjiyi verimli kullanmak ve Dünya'nın tehlikesi altında olduğu küresel ısınmayı yavaşlatıcı önlemler almak gerekmektedir. Enerjinin büyük kısmının tüketildiği yapıları, bulunduğu bölgenin coğrafik, iklimsel, topografik özelliklerini gözeterek tasarlamak enerji kullanımını belirgin derecede azaltacak, ve tasarımı yapılan bölgeye ait yapılar oluşturmaya olanak sağlayacaktır.Bu çalışmada Türkiye'nin 5 farklı iklim bölgesi için tasarlanacak otel yapıları için ısıtma ve soğutma enerjisi harcamaları açısından en verimli yapı biçimi, Design Builder adlı simülasyon programı ile ısıtma ve soğutma yükleri hesaplanarak ortaya koyulmuştur. Hesaplamalar, belirlenen otel yapısı biçimlerinin taban alanı ? ısıtılan hacim oranları sabit tutarak yapılmıştır.Değerlendirmeler, yapı biçimleri açısından ve bu yapı biçimlerinde yatak başına düşen ısıtma ve soğutma yükünün miktarı açısından yapılmıştır. Kat alanı ve ısıtılan hacim sabit tutularak modellenen yatak katlarında oda sayıları farklılık göstermektedir. Bu sebeple, sonuçlar yatak katı ve yatak başına düşen enerji miktarı açısından karşılaştırıldığında en verimli sonucun elde edildiği biçimlerin farklılaşmasına sebep olmuştur.Birinci bölümde tezin amacı verilmiştir. Literatür taramasının önemli noktaları ifade edilerek hipotez ortaya koyulmuştur.İkinci bölümde iklim ve iklimle dengeli yapı tasarımı konuları verilerek, Türkiye'deki 5 farklı iklim bölgesini temsil eden 5 pilot ilin iklimsel verileri grafik ve çizelgeler aracılığıyla aktarılmıştır.Üçüncü bölümde pilot şehirlerde inşa edilmesi öngörülen yapılarda yıllık optimum ısıtma ve soğutma yükü sonucunu veren biçimi belirlemek için kullanılan yaklaşım anlatılmıştır. Bu bölümde ayrıca yapılan kabuller ve simülasyon programı hakkında bilgi verildikten sonra yaklaşımın uygulaması yapılmıştır.Dördüncü bölümde elde edilen bulgular aktarılmış, beşinci bölümde ise bulguların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The building construction approach in Turkey, causes inappropriate consequences in terms of energy efficiency.The uniform building development which occured as a result of designing without taking into consideration the climatic properties of the region and unplanned urbanisation, evidently increase the use of energy.In Turkey, %35-40 of the energy is consumed by the buildings and %85 of this quantity is used for heating and cooling requirements. Using energy efficiently and taking precautions to slow down the global warming is compulsory. Designing buildings by taking into consideration the geographical, climatical and topographical properties of the region, is going to reduce the use of the energy evidently and cause creating buildings which belong to their environment.In this study, the most energy efficient building form for hotel buildings which will be designed in 5 different climate zones in Turkey is determined by calculating heating and cooling loads with Design Builder simulation software.Evaluations are made in terms of building form and the quantity of heating and cooling loads per bed. The number of rooms in a floor differentiates because the surface area and the heated volume are kept constant. This situation causes the energy quantity per bed differentiate in different plan types.The objective of the thesis is explained in the first chapter. Important points of litterature review are written and the hipothesis is stated.In the second chapter, climate and climate responsive building design subjects are treated and the climate data of 5 cities which represent 5 different climate zones in Turkey is given.In the third chapter, the approach which is used to determine the most efficient plan type in terms of heating and cooling loads for the buildings foreseen to construct in 5 cities. In this chapter, the information about the assumptions for the indoor and outdoor climate conditions and the modelling properties are explained and approach is applicated.In the forth chapter, the consequences are presented and the evaluations of the consequences are made in the fifth chapter.