Demir esaslı malzemelerin sürtünme-karıştırma kaynağında, kaynak parametrelerinin dikiş özelliklerine etkisi
The effect of welding parameters on welding seam properties during friction stir welding of iron-based materials
  1. Tez No: 297091
  2. Yazar: İLYAS İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sürtünme Karıştırma Kaynak Yöntemi İngiliz Kaynak Enstitüsü'nde geliştirilen ve halen üzerinde oldukça fazla araştırma yapılan bir katı faz kaynak yöntemidir. Kaynak katı faz yani ergime sıcaklığının altında yapıldığından düşük çarpılma ve yüksek mekanik özellikler elde edilir. Farklı çalışmalarda alüminyum ve alüminyum alaşımları, magnezyum ve magnezyum alaşımları, çinko ve alaşımları, bakır ve bakır alaşımları, titanyum ve tatanyum alaşımları ve çelikler üzerine sürtünme karıştırma kaynağı yöntemi ile başarılı birleştirmeler yapılmaktadır.Bu çalışmada, AlSl 304 paslanmaz çelik sacların sürtünme karıştırma kaynağı yöntemi ile birleştirilmeleri gerçekleştirilmiştir. Kaynaklı birleştirmelerde; karıştırıcı ucun dönme hızı, devir sayısı, geometrisi, kaynak ilerleme hızı, baskı kuvveti ve takım dalma açısı gibi parametreler, ilgili literatür ışığında belirli aralıklarda degiştirilerek, farklı mekanik ve mikroyapı özelliklerine sahip birleştirmeler elde edilmiştir. Çalışma sonucunda işlem parametrelerinin, birleşme kalitesi üzerinde önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Çelik sacların sürtünme karıştırma kaynağı yöntemi ile birleştirilmesinde, uygun devir sayısı, ilerleme hızı ve baskı kuvveti kombinasyonlarında kaynak kalitesini artırmak mümkün olabilmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılmış, ikinci bölümünde paslanmaz çelikler tanıtılmış, üçüncü bölümünde paslanmaz çeliklerin kaynağından ve kaynağında kullanılan kaynak yöntemlerden bahsedilmiş, dördüncü bölümünde sürtünme karıştırma kaynağı hakkında geniş bilgiye yer verilmiştir. Beşinci bölümde paslanmaz çeliklerin sürtünme karıştırma kaynağı yöntemi ile birleştirilmeleri ve güncel literatürlerden örnekler verilerek yapılan çalışmaların amaçlarından bahsedilmiş, altıncı bölümde deneysel çalışmanın yöntemi, deneylere hazırlık aşamaları ve deney sonuçlar ele alınmıştır. Yedinci bölümde sonuçlara genel olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Friction stir welding is a solid state welding process which has been invented in The Welding Institute (TWI) and its improvement is still going on together developed technology. The excellent mechanical properties and low distorsion are attributed to the low heat input and under of melting point. In the different experiments, aluminium and aluminium alloys, magnesium and magnesium alloys, zinc and zinc alloys, titanium and titanium alloys and steels have also been welded by friction stir welding method.In this study, two same AlSl 304 stainless steel sheets were welded by friction stir welding process. Considering the literature the welding conditions, rotational speed, traverse speed, pressing force, plunge ange and tool geometry were chosen and, the joints having different mechanical and microstructural properties were produced. It was shown that the weld parameters played an important role on the welding quality. It is possible to increase the weld quality of friction stir welded joints of stainless steel sheets by using appropriate combination of the rotational speed and traverse speed.In the first chapter of this study, the subject was introduced. In the second chapter, the stainless steels were introduced. In the third chapter, the welding of stainless steels and welding methods used for stainless steel were discussed. In the fourth chapter, the friction stir welding processes were extensively presented. In the fifth chapter, welding of stainless stells by friction stir welding and the place of this study in the literature was discussed. In the sixth chapter, the method of experimental study, the preparation phases of the experiments and experiment results were presented