Safranbolu'da tabakhane bölgesi örneğinde endüstriyel alanların incelenmesi, kamusal fonksiyonlarla yeniden değerlendirilmesi
Examination and reevaluation of industrial sites through public functions, within the tannery area example in Safranbolu
- Tez No: 297092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA TÖNÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İşlevini kaybetmiş olan endüstri yapıları ve alanları terk edilmekte, bilinçsiz onarımlar görmekte veya uygun olmayan yeni işlevlere maruz kalabilmektedirler. Bu noktada özellikle kentle bağlantısı kopan bu yapılara ve alanlara uygun yeni işlevlerin verilmesiyle bu mekanların tekrar kente kazandırılması önem taşımaktadır. Bu sayede endüstri yapılarının özgün kimlikleri korunarak gelecek kuşaklara aktarılması sağlanmaktadır.Bu amaç kapsamında, çalışmanın birinci bölümünde, tezin amaç, kapsam ve yöntemi üzerinde durulmaktadır.İkinci bölümde, endüstri mirası kapsamında yeniden işlevlendirilen yurt içi ve yurt dışından örnek yapıların ve alanların özellikleri anlatılmıştır. Buradan çıkarılacak sonuçlar ışığında, yapı ve alan ölçeğinde endüstriyel mirasın değerlendirilmesi noktasında yapılan uygulamaların amaç, kapsam ve yöntemleri ortaya konulmuştur.Üçüncü bölümde, tez konusunu oluşturan tabakhane bölgesinin bulunduğu Safranbolu İlçesi tarihi, mimarisi, ekonomisi gibi çeşitli özellikleriyle tanıtılmış ve Safranbolu'da geçmişte en önemli iş kollarından biri olan dericilik mesleği hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bölümde, tabakhane bölgesinin mekansal analizleri yapılarak sahip olduğu kültürel kimlik, mekansal özellikler ve açık, yarı açık ve kapalı mekan potansiyeli belirtilmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise, yapılan harita analizleri, gözlemlemeler ışığında Safranbolu kentinin mekansal sorunları ortaya çıkarılarak bu sorunların çözümüne yönelik olarak tabakhane bölgesine verilecek yeni işlevler belirlenmiştir ve bu konuda çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bu sayede işlevini kaybetmiş, günümüzde kullanılmayan ve kent ile olan bağlantısı kopmuş durumdaki endüstri mirasına sahip tabakhane bölgesinin kentin sorunlarının giderilmesine yönelik olarak yeniden değerlendirilmesi sağlanarak burasının kentle bütünleşmesi, mekansal sorunlarının çözümü, kent hafızasında yer alan kültürel kimliğinin yeniden açığa çıkarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The industrial buildings or sites that lost their original functions are either left, or exposed to unsuitable renovations or refunctionings. It becomes important to integrate these buildings to city through giving them new and suitable functions. This provides that their unique and original identities can be preserved and conveyed to next generations.Within these contextual aims, in the first part of the study, the scope, aim and methodology of the thesis are explained.In the second part, the examples of refunctioned industrial buildings or sites in and outside of Turkey are examined. The concluding results of these examples help to construct the methods, aims and scopes of the applications for preserving industrial heritage.In the third part, Safranbolu, where the tannery area is located, is presented through its history, architecture, economics, etc. Leathering as a deep rooted profession in Safranbolu is introduced. In this part, tannery area is spatially analyzed and its potentials in terms of cultural identity, spatial features, and open-semiopen-closed space categorizations are investigated.In the last part of the study, the spatial problems of Safranbolu are listed as a result of map analyses and observations and in order to resolve these problems, some refunctionings are proposed for the tannery area. Owing to these proposals, it is aimed to integrate the tannery area that has lost its original function as an industrial heritage, to the city; to resolve the spatial problems; and to reconstruct the cultural identity of the city.