Otomatik depolama ve çekme sistemlerinin çok kriterli karar verme yöntemleriyle seçimi ve uygulaması
Selection of automated storage and retrieval systems with multi criteria decision making methods and an application
- Tez No: 297115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR GÜLSÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Otomasyonun sağladığı verimin vazgeçilmez olduğu günümüzde, depolama sistemleri de bunun avantajlarının yansıdığı alanlardan biridir. Otomatik depolama ve çekme sistemleri, malzemelerin hızlı ve hatasız bir şekilde depolanıp, gerektiği zaman çekilmesine olanak veren sistemlerdir. Ülkemizde, özellikle lojistik sektörünün gelişmesi ve tedarik zinciri yönetimi konusuna ilginin artmasıyla birlikte otomatik depolama ve çekme sistemlerinin yaygınlığı artmaktadır.Otomatik depolama ve çekme sistemleri seçimi, büyük bir yatırım olduğu için dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Bu sistemlerin kurulumunu yapan firmalar, müşteri ihtiyaçları ve daha birçok faktörü göz önüne alarak müşterilerine çözüm sunmaktadır. Bu çalışmada, otomatik depolama ve çekme sistemi seçimi için çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılmıştır. Otomatik depolama ve çekme sistemleri kurulumu yapan bir firmadaki uzmanlarla görüşülerek, müşterilerin otomatik depolama ve çekme sistemi seçerken dikkat ettiği faktörler belirlenmiş ve üç alternatif üzerinden ELECTRE ve TOPSIS yöntemleriyle seçim gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As today the throughput obtained by automation is indispensable, storage systems is one of the areas that?s affected by its advantages. Automated storage and retrieval systems store items fast and faultlessly, and let them be retrieved when needed. In our country, especially with the development in logistics sector and the increase of interes towards supply chain management, automated storage and retrieval systems are getting more common.Selecting automated storage and retrieval systems is a big investment that needs to be handled carefully. Companies that install these systems offer solution with taking their customers? needs and many other factors into consideration. In this study, multi criteria decision making methods are used for selection of automated storage and retrieval systems. Via conversations with experts of a company that installs these systems, factors that customers take into consideration when selecting automated storage and retrieval systems are determined and the selection is done with ELECTRE and TOPSIS methods and three alternatives.