Rüzgar türbini pervane göbeği tasarımı
Design of wind turbine rotor hub
  1. Tez No: 297116
  2. Yazar: AHMET OĞUZHAN YAĞMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ÜMİT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin amacı SANTEZ projesi kapsamında geliştirilmesi ve imal edilmesi planlanan yerli rüzgar türbininin pervane göbeğini tasarlamak ve gerekli analizlerini yapmak üzerinedir.Bu çalışmada rüzgar enerjisi, Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli, rüzgar türbini yapısı ve bileşenleri hakkında bilgi verilmiştir. Türbin kanatlarına ve rotor göbeğine etki eden kuvvetler ve momentler belirlenip hesapları yapılmıştır.Tasarım sürecinde bilgisayar destekli mühendislik araçları kullanılmıştır. Pervane göbeği parametrik olarak modellenip bilgisayar ortamında sonlu elemanlar metodu ile statik ve dinamik durumlar için gerekli analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to design a rotor hub for the SANTEZ domestic wind turbine project and perform the necessary finite element method analyses.This study gives information about wind energy, the wind energy potential in Turkey, wind turbine structure and turbine components. Forces and moments which are loaded on turbine blades and rotor hub were determined and calculated.Computer aided engineering tools are used during the whole design process. The rotor hub was designed according to parametric design method. The necessary finite element analyses were applied for both static and dynamic cases.